ارگ: گروه طالبان با کشتار غیرنظامیان در برابر صلح مانع ایجاد می‌کند

۸صبح، کابل: حکومت افغانستان به حمله گروه طالبان به حوزه ششم امنیتی شهر کابل واکنش تند نشان داده و آن را جنایت جنگی علیه بشریت خوانده است. ارگ ریاست جمهوری می‌گوید که گروه طالبان مانع اصلی در برابر صلح است و این گروه با ادامه کشتار غیرنظامیان مانع برقراری صلح در کشور می‌شود.

هم‌زمان با این ریاست اجرایی حمله گروه طالبان به حوزه ششم امنیتی شهر کابل را محکوم کرده و گفته است که این گروه در تلاش برهم زدن انتخابات است، اما به این کار موفق نخواهد شد.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری امروز چهارشنبه، شانزدهم اسد در یک نشست خبری در کابل گفت که هر حمله گروه طالبان بر غیرنظامیان در برابر صلح مانع خلق می‌کند. صدیقی افزود که این گروه نمی‌خواهد دست از کشتار غیرنظامیان بردارد و با این کار مرتکب «جنایت علیه بشریت» می‌شود.

سخنگوی ریاست جمهوری در ادامه تصریح کرد که گروه طالبان هنوز هم با وجودی که رهبران‌شان در بیرون از کشور سرگرم گفت‌گوی صلح هستند، هراس پخش می‌کند و دست‌شان در خون مردم بی‌گناه افغانستان آلوده است.

صدیقی در واکنش به حمله گروه طالبان به حوزه ششم امنیتی کابل که در آن ۱۴ نفر کشته و ۱۴۵ نفر زخمی شدند، گفت که این حمله نمونه‌ای از جنایت علیه بشریت است که گروه طالبان مرتکب آن شده‌اند. او گروه طالبان را یک گروه فتنه‌انگیز توصیف کرد که تنها به خشونت باور دارد.

سخنگوی ارگ ریاست هم‌چنان تأکید کرد که نیروهای امنیتی از جان و مال مردم دفاع می‌کنند و عرصه را برای گروه طالبان تنگ کرده‌اند.

در همین حال، خوشحال سعادت، معین ارشد امنیتی وزارت امور داخله که در نشست خبری مشترک با سخنگوی ریاست جمهوری صحبت می‌کرد، گفت که گروه طالبان در میدان‌های جنگ شکست خورده‌اند و این گروه می‌خواهد با اجرای حمله‌ها در شهرهای بزرگ وحشت خلق کند و مردم را علیه حکومت بشوراند و به این ترتیب توجه را به خودشان جلب کند.

او از جدیت نیروهای امنیتی برای سرکوب گروه طالبان و خنثا کردن برنامه‌های این گروه سخن گفت و نیز تصریح کرد که پس از اعلام عملیات الفتح گروه طالبان بیش از چهار هزار جنگ‌وجو و فرمانده طالبان کشته شده‌اند.

خوشحال سعادت، معین ارشد امنیتی وزارت امور داخله

از جانب دیگر، گروه طالبان گفته است، زمانی که این گروه حمله‌هایش را در شهرهای بزرگ کاهش داده بود، حکومت افغانستان آن را نشانه پیروزی خود و ضعف طالبان دانسته است و به این دلیل حملات در شهرها از سر گرفته شده است.

این حمله گروه طالبان در حالی در کابل انجام می‌شود که گفت‌وگوهای صلح در قطر میان نماینده‌گان امریکا و گروه طالبان جریان دارد. این دور از گفت‌وگوها به گفته زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، با پیش‌رفت‌های «عالی» همراه بوده و انتظار می‌رود که دو طرف به توافقاتی نیز دست یابند. حکومت افغانستان باور دارد که گروه طالبان با تشدید حمله‌های شان بر شهرها و اهداف غیرنظامی در تلاش امتیازگیری در میز مذاکرات صلح است.

 

دکمه بازگشت به بالا