ارگ در واکنش به پیام عیدی رهبر طالبان: مردم نیازی به شنیدن پیام طالبان ندارند

۸صبح، کابل: ارگ ریاست جمهوری در واکنش به پیام رهبر طالبان به مناسبت عید قربان گفته است که مردم افغانستان هیچ نیازی به شنیدن پیام گروه طالبان ندارند.

ملا هبت‌الله آخندزاده، رهبر گروه طالبان در پیام عیدی‌اش از جنگ‌جویان این گروه خواسته است تا برای حفاظت از غیرنظامیان در روزهای عید، اقدامات لازم را در نظر بگیرند. آخندزاده در این پیام که روز پنج‌شنبه، هفدهم اسد نشر شد، ضمن این‌که بار دیگر افغانستان را یک کشور اشغال شده خوانده، بر راه حل صلح‌آمیز نیز تأکید کرده است. ملا هبت‌الله به مذکرات جاری گروه طالبان و امریکا نیز اشاره کرده و گفته است این گروه با جهت‌های افغانی نیز گفت‌وگوهای سازنده را تاکنون انجام داده است.

با این حال، صدیق صدیقی، سخنگوی ارگ ریاست جمهوری در یک نوار تصویری که به رسانه‌ها فرستاده است، می‌گوید که پیام طالبان هنوز هم پیام وحشت، هراس و جنگ است. به گفته صدیقی، گروه طالبان عامل اصلی ویرانی و کشتار غیرنظامیان است و این گروه هر روز و در هرگوشه و کنار افغانستان به مردم آسیب می‌رساند و آن‌ها را در داغ عزیزشان در ماتم فرو می‌برد. او تأکید کرده است که مردم افغانستان فریب پیام گروه طالبان را نمی‌خورند و این گروه باید دست از جنگ بکشد.

سخنگوی ریاست جمهوری از جانب دیگر، تأکید می‌کند که مردم افغانستان می‌خواهند که گروه طالبان از «جنگ و ویرانی» دست بکشد و سرانجام یک راه صلح‌آمیز را انتخاب کند.

هرچند رهبر گروه طالبان در پیامی که به مناسبت عید قربان منتشر کرده است، از لحن ملایم نسبت به پیام‌های گذشته‌اش، استفاده کرده و جنگ‌جویان این گروه را به حفاظت از جان و مال غیرنظامیان توصیه کرده است، اما بار دیگر افغانستان را اشغال شده خوانده است.

این در حالی است که روز گذشته در یک حمله موتر بمب‌گذاری شده گروه طالبان به حوزه ششم امنیتی در شهر کابل، ۱۴ نفر کشته و ۱۴۵ نفر زخمی شدند. بیش‌تر قربانیان این رویداد غیرنظامیان بودند. حکومت افغانستان باور دارد که گروه طالبان به هدف امتیازگیری در میز مذاکرات صلح به شهرها و مرکزهای نظامی حمله می‌کند.

دکمه بازگشت به بالا