ادعای تلفات غیرنظامیان در ولسوالی زرمت، پای مقام‌های ارشد امنیتی افغان و ناتو را به پکتیا کشاند

۸صبح، کابل: ادعای تلفات غیرنظامیان در نتیجه یک عملیات نیروهای امنیت ملی در ولسوالی زرمت ولایت پکتیا، پای مقام‌های ارشد امنیتی افغان و ناتو را به شهر گردیز، مرکز این ولایت کشاند.
اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع ملی، محمدمسعود اندرابی، سرپرست وزارت امور داخله، محمدمعصوم استانکزی، رییس عمومی امنیت ملی، اسکات میلر، فرمانده عمومی نیروهای ناتو در افغانستان پس از چاشت روز پنج‌شنبه، بیست‌وچهارم اسد، به ولایت پکتیا سفر و با مقام‌های محلی ولایت‌های پکتیا و پکتیکا دیدار و گفت‌وگو کردند.

دفتر مطبوعاتی والی پکتیا گفته است که هدف این سفر بررسی ادعای تلفات غیرنظامیان در منطقه گلال کوه ولسوالی زرمت ولایت پکتیا بوده است. به تاریخ بیستم ماه اسد بود که گزارش شد در پی اجرای یک عملیات از سوی نیروهای امنیت ملی در ولایت پکتیا، به شماری از غیرنظامیان آسیب رسیده است.

ریاست عمومی امنیت ملی در همان زمان اعلام کرد در این عملیات که به یک مخفی‌‎گاه گروه طالبان در ولسوالی زرمت اجرا شد، ۱۱ عضو این گروه کشته‌ شده‌اند، اما باشنده‌گان محل و گروه طالبان مدعی شدند که قربانیان این عملیات غیرنظامیان و افراد ملکی بوده‌اند.

پس از این رویداد شماری از بزرگان قوم و باشنده‌گان ولسوالی زرمت پکتیا به روز (سه شنبه ۲۲اسد) برای دادخواهی به کابل آمدند و ادعا کردند که قطعه‌ی «صفر یک» ریاست عمومی امنیت ملی، ۱۱ تن از باشنده‌گان این منطقه را از خانه‌های شان بیرون کشیدند وبه گلوله بستند.  

با این حال، دفتر مطبوعاتی والی پکتیا گفته است که مقام‌های ارشد امنیتی افغان و ناتو پس از بحث همه جانبه، یک هیأت با صلاحیت را برای بررسی ادعای تلفات غیرنظامیان گماشته است تا پس از تکمیل تحقیق و بررسی گزارش‌ آن را با مسوولان مربوط شریک کند.

 از جانب دیگر، وزارت دفاع ملی نیز گفته است که سفر مقام‌های ارشد امنیتی افغان و ناتو به هدف ارزیابی وضعیت امنیتی ولایت‌های جنوب‌شرق انجام شده است. به نقل از یک خیرنامه وزارت دفاع ملی، اسدالله خالد و دیگر مسوولان امنیتی گفته‌اند که تأمین امنیت ولایت‌های جنوب‍‌‌شرق در اولویت قرار دارد و برای تأمین امنیت شاهراه‌ها از تمام توان کار گرفته خواهد شد.

اسکات میلر نیز در سفرش به ولایت پکتیا بر ادامه حمایت نیروهای حمایت قاطع از نیروهای امنیتی افغان تأکید کرده است.

ادعای تلفات غیرنظامیان در ولسوالی زرمت، پای مقام‌های ارشد امنیتی افغان و ناتو را به پکتیا کشاند

 گفتنی است که پس از نشر گزارش‌ها در مورد تلفات غیرنظامیان در نتیجه اجرای یک عملیات نیروهای دولتی در پکتیا، شورای امنیت ملی اعلام کرد که این موضوع را بررسی می‌کند.

از جانب دیگر، دفتر هیأت معاونت ملل متحد در کابل، یوناما، به روز چهارشنبه، ۲۳ اسد، اعلام کرد که بخش حقوق بشری این نهاد نیز در حال تحقیق این موضوع است. یوناما گفته است که به خاطر گزارش‌ها راجع به عملیاتی که توسط نیروهای حامی حکومت افغانستان در ولایت پکتیا انجام شده و به مرگ دست کم  ۱۱  فرد ملکی انجامیده، «عمیقا نگران» است.

هیأت معاونت ملل متحد در افغانستان، در توییترش نوشت که «صدمه رساندن به مردم ملکی باید متوقف شود.»

بر بنیاد یک گزارش یوناما که اواخر ماه جولای نشر شد، نیروهای حامی حکومت در شش ماه نخست سال روان در مقایسه با مخالفان مسلح دولت شمار بیشتری از افراد ملکی را به قتل رسانده‌اند.

در گزارش آمده بود که در شش ماه نخست امسال، نیروهای امنیتی افغان و متحدان خارجی آن‌ها باعث مرگ ۷۱۷ فرد ملکی شده‌اند، در حالی که حملات و درگیری‌های شورشیان به مرگ ۵۳۱ فرد ملکی انجامیده است. در مجموع ۱۳۶۶ فرد ملکی در مناقشات کشته شده‌اند که به این ترتیب شمار قربانیان ملکی در مقایسه با همین دوره زمانی در سال گذشته ۲۱ درصد کاهش داشته است.

دکمه بازگشت به بالا