سرما و کاهش قدرت خرید؛ گل‌خانه‌داران هرات خسارت دیده‌اند

۸صبح، هرات

هرات در غرب کشور یکی از ولایت‌هایی است که سرمای کم‌پیشینه‌ای را پشت سر گذاشته است. شهر هرات در بیست سال گذشته چنین سرمای شدیدی را تجربه نکرده بود. شدت سرما و یخ‌بندان در کنار تلفات جانی، زیان هنگفت مالی نیز به باشنده‌گان این ولایت وارد کرده است.‌ گل‌خانه‌داران هرات یکی از اصنافی است که ادعا دارند به علت سرمای کم‌سابقه بیشتر از دیگران متضرر شده‌اند. مالکان گل‌خانه‌ها می‌گویند که شدت سرما در سه ماه گذشته بیشتر گل‌های آنان را از بین برده است. هرچند توقع داشتند این زیان مالی را در فصل فروش گل‌ها جبران کنند، اما خاطرنشان می‌سازند که کم‌علاقه‌گی شهروندان به خرید گل آنان را ناامید ساخته است. بیشتر گل‌خانه‌داران همزمان با فرا رسیدن فصل بهار، از کم‌رنگ شدن بازار فروش گل شکایت دارند. به گفته آنان، سرمای بیش از حد و کاهش قدرت خرید شهروندان، رونق بازار آنان را زدوده‌اند.

عبدالحی که از دو سال به این‌ سو مصروف گل‌خانه‌داری است، در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌گوید که بیشتر گل‌های کم‌یاب او به علت سردی هوا و یخ‌بندان از بین رفته است. این باشنده هرات که مالک پنج گل‌خانه بزرگ و متوسط است، می‌افزاید: «هر نوع گل در گل‌خانه وجود داشت. ما توانستیم اکثریت گل‌ها را در گل‌خانه پرورش بدهیم، اما خنکی‌ امسال تمام آن را از بین برد. از هر گل‌خانه نزدیک به ۶۰ تا ۶۵ درصد گل‌ها از بین رفته است.»

عبدالحی که برای مدتی در ایران زنده‌گی کرده، علاوه می‌کند که در سال ۱۳۹۹ خورشیدی تنها یک گل‌خانه ایجاد کرده بود، اما به مرور زمان گل‌هایش را انکشاف داده و اکنون مالک پنج گل‌خانه در ولایت هرات ‌می‌باشد. در گل‌خانه‌های او انواع مختلف گل‌‌ها پرورش یافته و با نرخ‌های متفاوت بین ۵۰۰ تا یک هزار ۳۰۰ افغانی به فروش گذاشته شده است.

نبود اتحادیه گل‌خانه‌داران و بی‌توجهی دولت و نهادهای دیگر، از شکایت‌های این گل‌خانه‌دار است. او علاوه می‌کند: «گل‌های زیادی در گل‌خانه است؛ یعنی ما از ۵۰۰ تا یک هزار و ۳۰۰ افغانی گل برای فروش داریم، اما مشکل اساسی این است که ما تا هنوز اتحادیه نداریم و گاهی که مشکلات پیش می‌شود، بسیار به‌سختی حل می‌کنیم.»

سلیم، یکی دیگر از گل‌خانه‌داران در شهر هرات، می‌گوید که سرمای زمستان همه گل‌خانه‌داران این ولایت را متضرر ساخته است. او می‌افزاید که کم‌رنگ‌ شدن بازار فروش گل در هرات نیز او را ناامید ساخته است. سلیم از چهار سال به این‌ سو مشغول این پیشه است. او در فصل فروش گل‌ها علاوه می‌کند: «با فروش گل‌های باقی‌مانده می‌توانستیم حداقل خسارات وارده را کاهش بدهیم، اما با وجودی که فصل برداشت گل است، اما مردم علاقه‌ای برای خرید گل از خود نشان نمی‌دهند.»

گل‌فروشان خاطرنشان می‌سازند که مشکلات اقتصادی و نبود آرامش فکری از علت‌هایی کاهش خرید گل است. آنان توضیح می‌دهند که پرورش گل و نهال‌شانی نیاز اول انسان‌ها نیست، بلکه در شرایط موجود تأمین مخارج خانواده برای شهروندان اهمیت بیشتری دارد.

گل‌خانه‌داران در حالی از سردی بازار فروش گل‌ها شکایت دارند که فقر روزافزون گلوی شهروندان را هر روز بیشتر از دیروز می‌فشارد. ارزیابی نهادهای بین‌المللی نشان می‌دهد که حدود سه – چهارم نفوس افغانستان در سال روان میلادی برای امرار معاش به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند. خروج سرمایه‌داران و از بین رفتن هزاران شغل‌ با سقوط نظام جمهوری، عامل دیگر افزایش فقر است.

از سوی دیگر، افغانستان در سال روان خورشیدی زمستان دشواری را پشت سر گذاشته است. سردی بیش از حد دما، خانواده‌های بی‌بضاعت را بیشتر زمین‌گیر کرده است. شهر هرات در زمستان امسال در مقایسه با سایر ولایت‌ها، گواه بیشترین تلفات انسانی به دلیل سرما بوده است. بر‌اساس آمارهای گردآوری شده، دست‌کم ۱۰۰ تن در هرات در جریان سه ماه گذشته به دلیل سردی بیش از حد هوا جان باخته‌اند. بیشتر این جان‌باخته‌گان را افراد معتاد به مواد مخدر شکل می‌دهند که بدون سرپناه در فضای باز روز و شب خود را سپری می‌کردند.

دکمه بازگشت به بالا