نگرانی از نفوذ چین؛ بررسی خروج از افغانستان در دستور‌ کار جمهوری‌خواهان کنگره امریکا است

۸صبح، کابل: در ادامه انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره امریکا، اکنون سناتوران جمهوری‌خواه این کشور خروج از افغانستان را «مرگ‌بار» توصیف کرده و می‌گویند که بررسی این قضیه را در دستور کار خواهند داشت.

مایکل مک کال، نماینده تگزاس در سنای امریکا، روز جمعه، ۲۰ عقرب، به شبکه فاکس‌نیوز گفته است که آنان در حال آماده‌سازی طرحی‌اند تا در مورد عقب‌نشینی آشفته دولت بایدن از افغانستان تحقیق کنند.

این نماینده کنگره امریکا افزوده است: «افغانستان یک منطقه اصلی تمرکز خواهد بود و این به خاطر کهنه‌سربازان ما مهم است. آن‌ها از من یک سوال می‌پرسند: آیا ارزشش را داشت؟ و چرا اوضاع این‌قدر بد پیش رفت؟»

در همین حال، این نماینده جمهوری‌خواه با نگرانی از افزایش نفوذ چین در افغانستان زیر سلطه طالبان، خاطرنشان کرده که بیجینگ اکنون در افغانستان حضور دارد.

او‌ خاطرنشان کرده که سربازان امریکایی احساس می‌کنند با خروج از افغانستان، به آنان خیانت شده است. کال از احتمال دسترسی چین به پایگاه هوایی بگرام‌ اشاره کرده و آن را مایه نگرانی خوانده است.

از سوی‌ دیگر سناتور مک کال تصریح کرده است که همه «دشمنان امریکا» اکنون جسور و توان‌مند شده‌اند و این اتفاقی نیست، بلکه به طرح‌های دولت بسته‌گی دارد.

این طرح در حالی ارایه شده است که طبق گزارش‌ها، جمهوری‌خواهان امریکا تاکنون در انتخابات میان‌دوره‌ای برای کنترل مجلس سنای این کشور نسبت به دموکرات‌ها پیش‌تاز بوده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا