هشدار گروه بحران؛ نهادهای کمک‌‌رسان بین‌المللی از افغانستان روگردان می‌شوند

۸صبح، کابل: گروه بحران در گزارش تازه‌ از افغانستان گفته است که با ادامه ممنوعیت کار زنان در سازمان‌های غیردولتی، نهادهای کمک‌‌‌رسان از این کشور روگردان می‌شوند.

در گزارش گروه بحران که روز پنج‌شنبه، ۴ حوت، نشر شده به دو فرمان اخیر گروه طالبان در مورد ممنوعیت‌ تحصیل و کار زنان تمرکز شده است.

گریم اسمیت، مشاور ارشد گروه بحران، گفته است: «اهدا کننده‌گان از افغانستان دور می‌شوند، زیرا محدودیت‌های طالبان بر آزادی‌های اساسی زنان منزجرکننده است.»

اسمیت تأکید کرده است که قطع کمک‌ها برای ارسال پیام در مورد حقوق‌ زنان، وضعیت را برای مردم افغانستان بدتر می‌کند.

گروه بحران در این گزارش با ده‌ها تن از جمله، فعالان حقوق زن افغان و جهان، مقامات فعلی و حکومت پیشین افغانستان، آموزگاران، دانش‌آموزان، امدادگران، مدافعان حقوق‌ بشر، دیپلمات‌ها، تاجران و دیگر منابع مورد نیاز مصاحبه کرده است.

بربنیاد این گزارش، پس از ممنوعیت‌های اخیر بر زنان بسیاری از سیاستمداران غربی هراس دارند که پول‌هایشان به کشوری فرستاده شود که توسط یک رژیم «منفور» اداره می‌شود.

در گزارش گروه بحران آمده است که نهادهای کمک‌رسان پس از رأی‌زنی در ماه جنوری ۲۰۲۲ کمک‌ها به افغانستان زیر کنترل طالبان را کاهش دادند تا از این طریق به این گروه در مورد حقوق زنان پیام بفرستند.

از سویی هم، گروه بحران گفته، هرچند سازمان ملل متحد ۴.۶ میلیارد دالر برای کمک به ۲۸ میلیون تن در افغانستان درخواست کرده است؛ اما گزارش‌ها حاکی از آن است که ممکن دولت‌های غربی به طور قابل ملاحظه‌ای از پاسخ به این درخواست کوتاه بیایند.

گفتنی‌ است که وضع تحریم‌ها، به رسمیت‌ نشناختن رژیم و کاهش کمک‌های بشردوستانه در حال حاضر از گزینه‌های روی میز جهان برای تنبیه طالبان است که تا کنون کارساز نبوده است.

دکمه بازگشت به بالا