مالیه گزاف بر مالکان خانه‌ها در پایتخت؛ باشنده کابل: «از ظلم طالبان به ستوه آمده‌ایم»

۸صبح، کابل: شماری از باشنده‌گان شهر کابل شکایت دارند که طالبان از مالکان خانه‌های که به کرایه داده‌ شده‌ است، مالیه گزاف می‌گیرند.

یک منبع روز سه‌شنبه، ۱۶ جوزا، با ارسال نوار تصویری و اسناد به روزنامه ۸صبح می‌گوید که از «ظلم» طالبان به ستوه آمده‌ است.

او افزوده است که در روزهای اخیر مدیریت عمومی حوزه سوم مالیاتی شهر کابل از مردمی که خانه‌های خود را به کرایه داده‌اند، خلاف قانون مالیه هنگفت اخذ می‌کند.

به گفته این باشنده کابل، حوزه سوم مالیاتی و در رأس آن نصیراحمد عبید، برای خانه‌های که پنج هزار به کرایه داده شده است، ۱۵ هزار افغانی و برای خانه‌هایی که ۱۰ هزار به کرایه داده شده ۳۰ هزار و به همین ترتیب برای خانه‌هایی که ۲۵ هزار به کرایه داده شده ۵۰ تا ۶۰ هزار افغانی در سال مالیه تعیین می‌کند.

این منبع می‌افزاید که طالبان به آنان سه روز مهلت داده‌اند که به‌خاطر طی مراحل کارهای خود به حوزه مراجعه کنند در غیر آن خانه‌های‌شان مسدود می‌شود.

از سویی هم، منبع علاوه کرد: «زمانی که مالک خانه قرارداد خط کرایه‌نشین را به حوزه می‌برد قبول نمی‌کنند و خودشان بدون در نظرداشت قانون، ۲۰ هزار افغانی نوشته می‌کنند.»

این باشنده گفته است که حوزه سوم مالیاتی شهر کابل دلیل وضع مالیات هنگفت را تابع کردن مردم به پرداخت مالیه عنوان کرده است.

در همین حال، افزون بر اخذ مالیات هنگفت از مالکان خانه‌ها در کابل، این منبع مولوی نصیراحمد عبیده، آمر مالیه‌دهی حوزه سوم طالبان در شهر کابل را متهم به تعصب قومی می‌کند و می‌افزاید: «اگر با وی فارسی صحبت کنید، روی خود را به سمت دیگر بر می‌گرداند و درست رویه نمی‌کند.»

روزنامه ۸صبح، به دلایل امنیتی از نشر اسناد مرتبط به این موضوع در خبر خودداری کرده است.

با این حال، مقام‌های طالبان در شهر کابل در مورد این ادعا چیزی نگفته‌اند.

پیش از این نیز شماری از شهروندان کشور نسبت به مالیه بلند توسط طالبان شکایت کرده‌اند.

چندی پیش انستیتیوت صلح امریکا در گزارشی گفته بود که مالیه بلند بر کسب‌وکار مردم مشکل‌هایی را برای طالبان در پی خواهد داشت.

دکمه بازگشت به بالا