بررسی پرونده حاجی دلاور، مشاور پیشین مجلس سنا، در لوی‌سارنوالی هنوز پایان نیافته است

۸صبح، کابل: مسوولان در اداره لوی‌سارنوالی می‌گویند که پرونده حاجی دلاور، مشاور سابق مجلس سنا و هشت همکارش را دریافت کرده‌اند و تحت بررسی این اداره قرار دارد. جمشید رسولی، سخنگوی لوی‌سارنوالی روز دوشنبه، چهاردهم اسد، به روزنامه ۸صبح گفت که بررسی پرونده حاجی دلاور و هشت همکارش که تحت توقیف لوی‌سارنوالی قرار دارند، تاکنون پایان نیافته است.

سخنگوی لوی‌سارنوالی تصریح کرد که پس از نهایی شدن بررسی‌های سارنوالان موظف پرونده حاجی دلاور، تصمیم‌ نهایی در این مورد اتخاذ خواهد شد.

وزارت امور داخله در دوم ماه جوزای سال جاری اعلام کرده بود که حاجی دلاور، از مشاوران مقام مجلس سنا را به اتهام همکاری و حمایت از «تروریستان» همراه با سندهای جعلی، نمبر پلیت‌های تزویری، سلاح‌های غیرقانونی، هفت‌صد هزار کلدار پاکستانی، یک واسطه زرهی و یک موتر نوع هایلکس از کابل بازداشت کرده است. این وزارت عکس‌هایی را نیز از کارت شناسایی و هم‌چنان کارت مخصوص وسایط نقلیه پارکینگ شورای ملی که از نزد حاجی دلاور به دست آورده بود، به نشر رساند که نشان می‌داد حاجی دلاور، مشاور مقام «مشرانوجرگه» و باشنده ولایت ننگرهار است. وزارت داخله کارت شناسایی پاکستانی حاجی دلاور را نیز به نشر رسانده بود. او در شناس‌نامه پاکستانی خود به نام جاوید‌خان یاد شده بود.

با این حال، جمشید رسولی گفت که اتهام‌های چون تزویر پلیت، استفاده از موتر بدون اسناد قانونی و تزویر مهر دولتی علیه حاجی دلاور مطرح است. سخنگوی لوی‌سارنوالی تصریح کرد که پیش از اتهام همکاری و حمایت از تروریستان نیز علیه حاجی دلاور از سوی وزارت داخله از طریق رسانه‌ها مطرح شده بود، اما سارنوالان موظف این پرونده در این مورد تحقیق می‌کنند، ولی تاکنون در مورد صحت این اتهام‌ها تصمیم نهایی گرفته نشده است. رسولی افزود که بررسی این قیضه با «جدیت و قاطعیت» در لوی‌سارنوالی جریان دارد و هر زمانی که تحقیقات در این مورد تکمیل شود، در روشنایی قانون درباره سرنوشت حاجی دلاور و همکارانش تصمیم گرفته خواهد شد.    

جمشید رسولی هم‌چنان گفت که حاجی دلاور در یکی از اظهارات خود به لوی‌سارنوالی تأیید کرده است که سابق مشاور مجلس سنا بوده است.

بازداشت حاجی دلاور و اتهام‌هایی که علیه او مطرح شد، برای مدتی در محافل سیاسی و رسانه‌ها به بحث‌های داغ تبدیل شده بود. در این میان فضل‌الهادی مسلم‌یار، رییس مجلس سنا، نیز از اتهام دست داشتن با حاجی دلاور که گفته شد مشاور او بوده است، دور نماند. اما رییس مجلس سنا این اتهام‌ را رد کرده و گفته بود که حاجی دلاور مشاور شخصی او نه، بلکه مشاور پیشین مجلس سنا بوده است. این در حالی است که پیش از این بارها گزارش‌ها از همکاری برخی نماینده‌گان شورای ملی و کارمندان عالی‌رتبه دولتی با گروه‌های تروریستی به نشر رسیده است. ویس برمک، وزیر پیشین  امور داخله، یک بار در مجلس نماینده‌گان گفته بود که بیش‌تر تروریستان در موترهای شیشه سیاه که اسناد قانونی ندارند، انتقال داده می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا