ایران و عربستان سعودی بر سر احیای روابط دوجانبه توافق کردند

دولت‌های عربستان سعودی و ایران طی یک‌بیانیه مشترک‌ از توافق بر سر از سرگیری روابط دوجانبه میان دو‌ کشور خبر دادند.

به گزارش ایسنا، این بیانیه مشترک روز جمعه، ۱۰ مارچ، پس از چند روز مذاکرات فشرده میان دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران با همتای عربستانی‌اش در شهر بیجینگ، پایتخت چین، منتشر شده است.

در نتیجه‌ گفت‌وگوهای انجام‌شده، ایران و عربستان سعودی توافق کردند که تا دو ماه دیگر روابط دیپلماتیک‌ را از سر گرفته و سفارت‌خانه‌ها و نماینده‌گی‌های‌شان را بازگشایی کنند.

مذاکره بر سر احیای روابط میان دو‌ کشور روز دوشنبه، ۶ مارچ، میان علی شمخانی، دبیر شورای امنیت ملی ایران و مساعد بن‌محمد العیبان، عضو شورای وزیران و مشاور امنیت ملی عربستان سعودی، با میانجی‌گری وانگ‌ئی، عضو دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست چین، آغاز و امروز (جمعه، ۱۰ مارچ) پایان یافت.

در اعلامیه مشترک‌ آمده است: «دو کشور با تأکید بر احترام به حاکمیت و عدم دخالت در امور داخلی یکدیگر در زمینه اجرای موافقت‌نامه همکاری‌های امنیتی امضاشده در ۲۰۰۱ و و نیز موافقت‌نامه عمومی همکاری‌های اقتصادی، تجاری، سرمایه‌گذاری، فنی، علمی، فرهنگی، ورزشی و جوانان، در سال ۱۹۹۸ توافق کردند.»

پیش از این‌، در سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ مذاکرات ناکامی بر سر احیای روابط میان دو‌ کشور در عراق و عمان برگزار شده بود.

گفتنی است که روابط میان دو‌ کشور پس از آتش زدن سفارت عربستان سعودی در تهران از سوی معترضان بر اعدام شیخ ثمر باقرالنمر، روحانی شیعه، از سوی ریاض قطع شد.

دکمه بازگشت به بالا