ایران چندین فرد و نهاد اروپایی از جمله دو رسانه فارسی‌زبان مستقر در اروپا را تحریم کرد

وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران چندین فرد و نهاد اروپایی از جمله دو رسانه فارسی زبان مستقر در اروپا را به فهرست تحریم‌هایش اضافه کرده است.

در اطلاعیه وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران که روز چهارشنبه، ۴ عقرب، در سایت این وزارت نشر شده، آمده است که به‌عنوان « عمل متقابل» شماری از نهاد‌ها و افراد مربوط به اتحادیه اروپا را تحریم می‌کند.

«دویچه‌وله فارسی» در آلمان و شبکه «آر‌اف‌ای فارسی» فرانسه با دو مدیر مسوول روزنامه «بیلد» آلمان در فهرست تحریم‌های جدید گنجانده شده‌اند.

گروه دوستان ایران آزاد و اعضای آن در پارلمان اروپا، کمیته بین‌المللی جست‌وجوی عدالت و اعضا، سازمان «Stop the Bomb»، لیگ بین‌المللی ضد نژادپرستی و یهودستیزی فرانسه، شرکت کارل کولب آلمان، تحویل‌دهنده سلاح شیمیایی به رژیم صدام حسین، شرکت راین بایرن فاهرزگبائوی آلمان که تحویل‌دهنده گازهای شیمیایی به رژیم صدام حسین بوده، آلخو ویدال کوادراس رییس کمیته بین‌المللی جست‌وجوی عدالت، خاویر زارزالخوس رییس مشترک گروه به اصطلاح دوستان ایران آزاد در پارلمان اروپا، میلان آزور رییس مشترک گروه به اصطلاح دوستان ایران آزاد در پارلمان اروپا، شارلیه وایمرز نماینده پارلمان اروپا، یان زهرادیل نماینده پارلمان اروپا، هلموت گئوکینگ نماینده پارلمان اروپا، هرمان ترتچ، نماینده پارلمان اروپا، مایر حبیب نماینده مجلس ملی فرانسه، مارتین والتون شهردار ویلپنت فرانسه و ژان فرانسوا لگارت شهردار سابق منطقه یک پاریس شامل فهرست تحریم‌های جدید ایران هستند.

براساس اعلام وزارت خارجه جمهوری اسلامی، علت وضع این تحریم‌ها «اقدامات عامدانه آنان در حمایت از تروریسم و گروه‌های تروریستی، ترویج و تحریک به تروریسم و خشونت و نفرت‌پراکنی» که «موجب اغتشاش، خشونت، اقدامات تروریستی و نقض حقوق بشر علیه ملت ایران شده» بوده است.

این تحریم‌ها شامل ممنوعیت صدور روادید و عدم امکان ورود این اشخاص به ایران و همچنین توقیف اموال و دارایی آنان در «قلمرو تحت صلاحیت جمهوری اسلامی ایران» است.

این در حالی است که اتحادیه اروپا اخیراً گشت ارشاد و ۱۱ مقام نظامی و دولتی جمهوری اسلامی ایران از جمله وزیر ارتباطات ایران را در پیوند به سرکوب اعتراضات در ایران تحریم کرده بود.

دکمه بازگشت به بالا