یوناما ادعای تلفات غیرنظامیان در ولایت پکتیا را بررسی می‌کند

۸صبح، کابل: دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در کابل یا یوناما اعلام کرده است که این نهاد ادعای تلفات غیرنظامیان در ولایت پکتیا را بررسی می‌کند.

 به تازه‌گی گزارش‌هایی به نشر رسیده است که در نتیجه اجرای یک عملیات نیروهای امنیت ملی در جریان روزهای عید قربان در ولسوالی زرمت ولایت پکتیا ۱۱ غیرنظامی جان باخته‌اند.

دفتر هیأت سازمان ملل متحد در کابل در یک بیانیه گفته است: «یوناما در مورد گزارش‌هایی که حاکی از کشته شدن ۱۱ غیرنظامی در عملیات تلاشی نیروهای طرف‌دار حکومت در جریان عید در پکتیا می باشد، عمیقاً نگران است.» این نهاد هم‌چنان افزوده است که گروه حقوق بشر یوناما در حال بررسی این موضوع است. یوناما تأکید کرده است که پاسخ‌دهی در مورد این ادعا ضروری است و آسیب رساندن به غیرنظامیان باید متوقف شود.

این عملیات یک‌شنبه‌شب(۲۰ اسد) هفته جاری اجرا شده است. هرچند امنیت ملی گفته است که در این عملیات که بر یک مخفی‌گاه گروه طالبان در ولسوالی زرمت اجرا شده، ۱۱ عضو این گروه کشته شده‌اند، اما باشنده‌گان محل و گروه طالبان مدعی‌اند که قربانیان این رویداد غیرنظامیان بوده‌اند.

قابل یادآوری است که روزهای عید به صورت نستباً آرام در افغانستان سپری شد. اما مسوولان نهادهای امنیتی و دفاعی می‌گویند در روزهای عید قربان نیز میدان نبرد در نقاط مختلف کشور گرم بوده و از ده‌ها تهدید امنیتی جلوگیری شده است. به گفته مسوولان این نهاد، هیچ توافق مستقیم و یا غیرمستقیم برای برقراری آتش‌بس در سه روز عید با گروه طالبان صورت نگرفته است؛ بلکه تأمین امنیت لازم شهروندان نتیجه تلاش‌های نیروهای امنیتی و دفاعی کشور می‌باشد. از جانب دیگر گروه طالبان اعلام کرده است که حملات جنگ‌جویان این گروه در روزهای عید به نازل‌ترین سطح آن رسیده بود. با آن‌هم گزارش‌هایی از تلفات غیرنظامیان در نتیجه اصابت مرمی هاوان در ولایت کاپیسا و انفجار ماین‌ کنار جاده‌ای در ولایت میدان‌وردک به نشر رسیده است.

 

دکمه بازگشت به بالا