مک‌کال: دولت بایدن تحریم‌های بیشتری بر مقام‌های طالبان وضع کند

۸صبح، کابل: در ادامه وضع محدودیت‌های شدید علیه زنان و‌ دختران توسط طالبان، به تازه‌گی مایکل مک‌کال، رییس کمیته روابط خارجی مجلس نماینده‌گان امریکا، از سیاست و عملکرد منفعل دولت بایدن در برابر این گروه به‌شدت انتقاد کرده است.

مک‌کال در نامه‌ای به آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا، روز جمعه، ۱۲ حوت، نوشته است که دولت بایدن در برابر رفتار «غیرانسانی» و «وحشتناک» طالبان علیه زنان و دختران و حذف آنان از جامعه افغانستان خاموشی اختیار کرده است.

مک‌کال در این نامه گفته است: «با وجود وعده بایدن برای پاسخگو کردن طالبان، محدودیت‌ صدور ویزا برای مقام‌های طالبان تنها پاسخ دولت به رفتار وحشتناک طالبان با زنان و دختران بوده است؛ از دولت می‌خواهم گام‌های مهم‌تری برای پاسخ به رفتار غیرانسانی طالبان با زنان و دختران بردارد.»

او در این نامه خواسته است تا تحریم‌های بیشتری بر طالبان وضع شود.

رییس کمیته‌ روابط خارجی مجلس نماینده‌گان امریکا، همچنان تصریح کرده است که زنان و دختران در افغانستان از تحصیل، کار، خدمات صحی و کمک‌های بشردوستانه محروم و مجبور به ازدواج اجباری شده‌اند.

به گفته مک‌کال، مدافعان حقوق زنان در افغانستان توسط طالبان تعقیب، زندانی و کشته می‌شوند.

با این حال او افزوده است: «من از واکنش خاموش دولت به حذف زنان و دختران افغان از جامعه توسط طالبان نگران هستم.»

گفتنی است که در حال حاضر هشت مقام طالبان از ورود به امریکا منع شده‌اند؛ در حالی که به گفته این مقام امریکایی در اکتوبر ۲۰۲۲ وزارت امور خارجه بر بیش از ۵۰۰ تن از مقام‌های نیکاراگوئه که مانع تحقق دموکراسی بودند، محدودیت سفر وضع کرد.

طالبان تاکنون در مورد این نامه رییس مجلس نماینده‌گان امریکا به وزیر امور خارحه این کشور، چیزی نگفته‌اند.

گروه طالبان طی سه ماه گذشته تحصیل و کار زنان را ممنوع اعلام کرد و درب مکاتب دخترانه از نزدیک به دو سال به این‌سو همچنان بسته است.

گفتنی است که امریکا و طالبان بارها یکدیگرشان را به نقض توافق‌نامه دوحه متهم کرده‌ است.

به تازه‌گی مقام‌های طالبان در سه‌ساله‌گی این توافق‌نامه گفتند که امریکا مانع تعامل کشورها با رژیم‌شان می‌شود.

دکمه بازگشت به بالا