عملیات «مبین» برای باز‌پس‌گیری ولسوالی‌های جغتو و رشیدان غزنی از دست طالبان آغاز شد

۸صبح، کابل: نیروهای امنیتی عملیات مشترکی را برای باز‌پس‌گیری ساحات زیر کنترل طالبان در ولسوالی‌های جغتو و رشیدان ولایت غزنی آغاز کردند.

عارف نوری، سخنگوی والی غزنی، به روزنامه ۸صبح گفت که این عملیات ساعت ۱۰ پنج‌شنبه‌شب گذشته توسط نیروهای ویژه و هوایی آغاز شده بود، به دنبال آن نیروهای مشترک امنیتی صبح روز جمعه، بیست‌ونهم سنبله، به این عملیات پیوستند.

نوری افزود که هدف این عملیات تصفیه و تلاشی ولسوالی‌های رشیدان و جغتوی ولایت غزنی و انتقال اداره و فرماندهی پولیس این دو ولسوالی به مرکز آن است. ولسوالی جغتوی ولایت غزنی به دلیل جنگ و درگیری و نیز اختلاف‌های مردم از چند ماه به این سو از مرکز شهر غزنی اداره می‌شد.

هم‌چنان مقر فرماندهی پولیس ولسوالی‌های رشیدان و جغتوی ولایت غزنی به دلیل تهدیدات طالبان از مرکز آن ولسوالی‌ها به ساحات دیگر منتقل شده است.

نوری افزود که نیروهای امنیتی در پی اجرای این عملیات تاکنون در دره قیاق ولسوالی جغتو که مرکز غزنی را به شش ولسوالی وصل می‌کند، پیش‌روی داشته و این دره مکمل پاک‌سازی و تلاشی شده است. به گفته او، طالبان حدود ۱۵۰ نقطه را در مسیر جاده جغتو-‌غزنی تخریب کرده‌اند و نیروهای امنیتی مصروف به‌سازی این جاده هستند.

طبق معلومات مسوولان محلی غزنی، نیروهای امنیتی چندین حلقه ماین را نیز از مسیر جغتو-‌غزنی در دره قیاق کشف و خنثا کرد‌ه‌اند. به گفته نوری، دره قیاق یکی از نقاط آسیب‌پذیر ولسوالی جغتوی ولسوالی غزنی است که گروه طالبان در آن حضور و فعالیت داشت و اکنون نیروهای امنیتی تلاش دارند با پاک‌سازی این منطقه، پوسته‌های امنیتی را در آن جابه‌جا ایجاد کنند.

این عملیات مشترک نیروهای امنیتی به نام عبدالمبین محبتی، فرمانده لوای سوم قول‌اردوی ۲۰۳ تندر نام‌گذاری شده است. او در بیست‌وششم سرطان در حمله یک سرباز نفوذی در ولسوالی قره‌‎باغ غزنی کشته شد.

دکمه بازگشت به بالا