سفیران کشورهای ناتو در کابل از روند صلح افغانستان اعلام حمایت کردند

۸صبح، کابل: سفیران کشورهای عضو ناتو در کابل در دیداری با رییس جمهور غنی حمایت کشورهای‌شان را از روند صلح افغانستان اعلام کرده‌اند.

ارگ ریاست جمهوری روز یک‌شنبه، سیزدهم اسد با نشر یک خبرنامه گفته است که این دیدار شام روز گذشته صورت گرفته است. در خبرنامه گفته شده است که رییس جمهور غنی در این دیدار، روی آماده‌گی حکومت برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پیش‌رفت در روند صلح افغانستان صحبت کرده است. انتخابات ریاست جمهوری قرار است در ششم میزان برگزار شود.

ارگ ریاست جمهوری هم‌چنان گفته است که آقای غنی در دیدار به سفیران کشورهای عضو ناتو در کابل در خصوص «انکشافات اخیر» روند صلح افغانستان و گفت‌وگوهایی که میان امریکا و حکومت افغانستان در این مورد صورت گرفته، به آن‌ها معلومات داده است.

این در حالی است که هشتمین دور گفت‌وگوهای رسمی میان نماینده‌گان امریکا و گروه طالبان در دوحه، پایتخت قطر روز شنبه، دوازدهم اسد از سر گرفته شد.

پیش از آغاز این دور گفت‌وگوها، زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان و هم‌چنان وزارت دولت در امور صلح اعلام کردند که حکومت افغانستان و امریکا درباره اقدامات بعدی در خصوص صلح افغانستان به توافق رسیده‌اند.

گفتنی است که خلیل‌زاد پیش از آغاز دور هشتم گفت‌وگوهای قطر گفته بود که کشورش برای رسیدن به یک توافق «خوب» با گروه طالبان آماده است و نشانه‌هایی از تمایل این گروه نیز دریافته است. از جانب دیگر سهیل شاهین، از سخنگویان گروه طالبان نیز در توییتی گفته است که دور هشتم مذاکرات آغاز شده است و ممکن چند روز دوام کند. او هم‌چنان گفته بود که از توافق نهایی، نیروهای خارجی از افغانستان در یک جدول زمانی به صورت کامل خارج خواهد شد و به این ترتیب راه برای مذاکره بین‌الافغانی نیز باز می‌شود.

دکمه بازگشت به بالا