پاپ: کشورهای اتحادیه اروپا باید مسوولیت پذیرش مهاجران را مشترکانه بپذیرند

پاپ فرانسیس گفته است که کشورهای عضو اتحادیه اروپا باید مسوولیت پذیرش مهاجران را به‌گونه مشترک بپذیرند و از واگذاری تمام مسوولیت‌ها به کشورهایی که مردم به آن‌جا می‌رسند، خودداری کنند.

رویترز گزارش داده است که پاپ این اظهارات را شب دوشنبه، ۷ نوامبر، در حالی ابراز کرده که مهاجرت باعث تنش‌های سیاسی تازه در ایتالیا شده است.

گفته می‌شود که در ایتالیا بین دولت و کشتی‌های خیریه‌ای که سعی در انتقال مهاجران به این کشور دارند، بن‌بست ایجاد شده است.

پاپ در برگشت از سفر چهار روزه به بحرین، در هواپیما به خبرنگاران گفته است: «اتحادیه اروپا باید سیاست همکاری و کمک را پیشه کند. این اتحادیه نمی‌تواند قبرس، یونان، ایتالیا و اسپانیا را در پذیرفتن مسوولیت همه مهاجرانی که به سواحل این کشور‌ها پیاده می‌شوند، تنها رها کند.»

فرانسیس افزوده است: «دولت‌های اتحادیه اروپا در مورد پذیرش تعداد مهاجران باید باهم توافق کنند.»

پاپ اظهار داشته است: «سیاست مهاجرت باید توسط همه کشورها مورد توافق قرار گیرد. بدون اجماع نمی‌تواند در این مورد سیاستی وجود داشته باشد.»

ماتیو سالوینی، رییس حزب ضد مهاجرت ایتالیا و معاون نخست‌وزیر در دولت جدید راست‌گرا، از پاپ به‌خاطر «سخنان حکیمانه‌اش» تشکر کرده است.

سالوینی در بیانیه‌ای افزوده است: «ایتالیا نمی‌تواند به تنهایی همه مهاجران را بپذیرد.»

این در حالی است که پدیده مهاجرت برای کشور‌های اروپایی بدل به یک چالش شده و بسیاری از این کشور‌ها نسبت به مسوولیت‌های‌شان در قبال مهاجران بی‌توجهی می‌کنند.

دکمه بازگشت به بالا