روسیه آماده است که توافق‌ صلح امریکا و طالبان را تضمین کند

۸صبح، کابل: وزارت خارجه روسیه اعلام کرده که این کشور آماده است تا توافق‌نامه صلح میان امریکا و طالبان را تضمین کند. وزارت خارجه روسیه گفته که البته این کار روسیه مشروط به دریافت درخواست مناسب از سوی طرف‌های توافق‌کننده است.

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه به روز چهارشنبه، ۱۳ سنبله، در یک نشست خبری گفته است که روسیه آماده است تا به عنوان کشور سومی در زمان انعقاد توافق‌نامه امریکا و طالبان حضور داشته باشد و یا در اجرای توافق نقش تضمین کننده را ایفا کند.

این در حالی است که پیش از این گزارش شده بود که هم امریکا و نیز طالبان تاکید کرده‌اند که باید نماینده‌ای از جانب روسیه در مراسم امضای توافق‌نامه صلح میان دو طرف حضور داشته باشد.

روسیه در حالی برای تضمین توافق احتمالی بین امریکا و طالبان اعلام آماده‌گی کرده که مذاکرات طرفین در دور نهم برای ایجاد یک توافق سیاسی هم‌چنان ادامه دارد و براساس گزارش‌ها طالبان در این توافق خواستار خروج همه نیروهای امریکایی از افغانستان است. 

هم‌چنین در مقابل خواست طالبان، امریکا نیز از این گروه خواسته تا تضمین دهد که از خاک افغانستان علیه امریکا استفاده نخواهد شد.

از سویی هم بر اساس گزارش‌ها در واشنگتن نیز بحث‌های جدی‌ای در مورد توافق‌نامه امریکا و طالبان آغاز شده است. همین چند روز پیش زلمی‌ خلیل‌زاد، نماینده امریکا در امور صلح افغانستان اعلام کرد که امریکا در اصول به توافق نهایی رسیده اما توافق‌نامه صلح به منظور اجرایی شدن باید از سوی دونالد ترمپ، رییس جمهوری امریکا تایید شود.

از سویی هم حکومت افغانستان موضع خود را نسبت به توافق‌نامه امریکا و طالبان که قرار است با تأیید دونالد ترمپ اجرایی شود، اعلام کرد. صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری، روز چهارشنبه، سیزدهم سنبله، در یک رشته توییت‌ها، نگرانی حکومت را نسبت به «پی‌آمدها و خطرات ناگوار» توافق‌نامه امریکا و طالبان اعلام کرد و خواستار وضاحت در باره این توافق‌نامه شد.

 صدیقی در این توییت‌ها گفته است که حکومت افغانستان هم‌زمان با حمایت از هر پیش‌رفتی که منجر به صلح پایدار و ختم جنگ در افغانستان شود، نسبت به این‌که چگونه باید از پیامدها و خطرات ناگوار ناشی از توافق‌نامه امریکا و طالبان جلوگیری کرد، نگران است.

سخنگوی ریاست جمهوری افزوده است، همان‌گونه که مقام‌های پیشین و سناتوران امریکایی نگران پی‌آمدهای این توافق‌نامه هستند، حکومت افغانستان نیز نگران است و برای جلوگیری از این خطرات و پی‌آمدها و تحلیل دقیق آن خواستار وضاحت این توافق‌نامه است. صدیقی اما در باره پی‌آمدهای احتمالی این توافق‌نامه توضیح نداده است.

از سویی هم مجله تایم از عدم تمایل مایک پومپئو، وزیر امورخارجه ایالات متحده به امضای توافق صلح با طالبان خبر داد. به گزارش تایم، خطر بالای به هم خوردن این توافق‌نامه و ناپای‌بندی طالبان به آن از جمله علت‌های بی علاقه‌گی آقای پومپئو به امضای آن است. وزارت خارجه امریکا به این گزارش واکنش نشان نداده است.

دکمه بازگشت به بالا