تاکید شورای امنیت بر عقب‌نشینی فوری طالبان از اقدامات ضد حقوق بشری

۸صبح، کابل: اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد در یک اعلامیه‌ مشترک خواستار عقب‌نشینی فوری گروه طالبان از اقدامات محدود‌کننده حقوق زنان در افغانستان شده‌اند.

این شورا روز سه‌شنبه، ۳ جوزا، نگرانی عمیق‌ خود را در رابطه به نقض فزاینده حقوق بشر و آزادی‌های اساسی زنان و دختران در افغانستان از سوی طالبان، ابراز کرده‌ و خواستار بازگشایی مکتب‌ها به ‌روی تمامی دختران شده است.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل دستور‌های اخیر طالبان در مورد پوشش صورت زنان در مکان‌های عمومی و رسانه‌های همه‌گانی را نگران‌کننده عنوان کرده و آن را در تضاد با انتظارات جامعه ‌‌جهانی و تعهدات طالبان به مردم افغانستان دانسته‌اند.

در بخشی از این اعلامیه نسبت به انحلال چندین «نهاد مهم ملی» توسط طالبان نیز ابراز نگرانی شده است. طالبان اخیراً چندین نهاد از جمله دبیرخانه‌های شورای ملی و کمیسیون مستقل حقوق بشر را منحل کرده‌اند.

اعضای شورای امنیت اوضاع افغانستان را «ناآرام» توصیف کرده و نسبت به افزایش حملات تروریستی علیه غیرنظامیان، اقلیت‌های مذهبی و زیرساخت‌های ملکی، ابراز نگرانی کرده‌اند.

این شورا بر ارایه مؤثر کمک‌های بشردوستانه تاکید کرده و افزوده که این امر وقتی ممکن است که طرف‌های دخیل به کارمندان نهادهای کمک‌کننده، به ‌شمول زنان، اجازه کامل کار بدهند.

شورای امنیت سازمان ملل از نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در افغانستان نیز خواسته است که تعامل با تمام جوانب سیاسی افغانستان را ادامه دهد و از پیش‌رفت آن این شورا در جریان بگذارد.

دکمه بازگشت به بالا