توقف مذاکرات صلح؛ کنگره امریکا خلیل‌زاد را احضار کرد

۸صبح، کابل: پس از توقف مذاکرات میان ایالات متحده امریکا و گروه طالبان، کمیته روابط خارجی مجلس نماینده‌گان این کشور زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان را به این مجلس فراخوانده است تا در مورد دلایل توقف مذاکرات صلح میان امریکا و گروه طالبان در یک نشست علنی وضاحت دهد.

الیوت انگل، رییس کمیته روابط خارجی مجلس نماینده‌گان امریکا، گفته است که زلمی خلیل‌زاد که رهبری هیأت مذاکره‌کننده امریکا با گروه طالبان را برعهده داشت، باید در یک نشست به صورت مستقیم توضیح دهد که چرا مذاکرات متوقف شده است.

او روز پنج‌شنبه، بیست‌ویکم سنبله در توییتی نوشته است، این نشست که قرار است در آن زلمی خلیل‌زاد احضار شود، روز پنج‌شنبه هفته آینده برگزار خواهد شد. او اظهار امیداوری کرده است که آقای خلیل‌زاد را در این نشست ببیبند.

هم‌زمان کمیته روابط خارجی مجلس نماینده‌گان امریکا گفته است که تصمیم احضار زلمی خلیل‌زاد به کنگره پس از آن روی دست گرفته شده است که او به چندین دعوت این نهاد برای پاسخ‌گویی حاضر نشده و نامه‌های کنگره را نادیده گرفته است.

 رییس کمیته روابط خارجی مجلس نماینده‌گان امریکا هفته گذشته نیز در نامه‌ای از زلمی خلیل‌زاد خواسته بود تا در مورد تفاهم‌نامه امریکا که در آن زمان گفته می‌شد، نهایی شده است، در نشست کنگره حاضر شود و وضاحت دهد.

دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا، هفته گذشته مذاکرات با گروه طالبان را متوقف کرد.

او هم‌چنان از برنامه دیدار محرمانه‌اش با رییس جمهور غنی و رهبران ارشد گروه طالبان در کمپ دیوید، پرده برداشت و گفت که این دیدارها را که قرار بود روز یک‌شنبه هفته گذشته انجام شود، لغو کرده است.

رییس جمهور ترمپ از یک حمله طالبان که در شش درک کابل اجرا و در آن یک سرباز امریکایی و ۱۱ غیرنظامی دیگر کشته شدند، به عنوان دلیل توقف مذاکرات با گروه طالبان یاد کرده است.

در حال حاضر که مذاکرات از نظر امریکا با گروه طالبان منتفی است، مقام‌های ارشد ملکی و نظامی این کشور از تغییر موضع امریکا در قبال طالبان و تشدید حملات علیه این گروه خبر می‌دهند. 

دکمه بازگشت به بالا