طراح حمله‌ی مرگ‌بار موتربمب در زابل بازداشت شد

۸صبح، کابل: وزارت دفاع ملی اعلام کرده است که نیروهای امنیتی طراح اصلی حمله‌‌ی مرگ‌بار در شهر قلات، مرکز ولایت زابل را از مربوطات ولایت غزنی بازداشت کرده‌اند. این حمله صبح روز پنج‌شنبه، بیست‌وهشتم سنبله، در نزدیکی شفاخانه ولایتی زابل اجرا شد و در آن ۳۹ نفر کشته و ۱۴۰ نفر دیگر زخمی شدند.

فواد امان، سخنگوی وزارت دفاع ملی، در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که در نتیجه اجرای عملیات «مبین» در غزنی، نیروهای کماندو و قطعه خاص پولیس نُه طالب را بازداشت کرده‌اند که سه نفر از آن‌ها نقش تسهیل‌کننده برای حمله‌ی موتر بمب در ولایت زابل را برعهده داشتند. او گفت که طراح اصلی این حمله نیز در جمع بازداشت‌شده‌گان قرار دارد.

به گفته امان، در این میان سه نفر از فراهم‌کننده‌گان ماین‌های انفجاری طالبان نیز بازداشت شده‌اند. طبق معلومات سخنگوی وزارت دفاع ملی، این افراد دو موتر بمب‌گذاری شده‌ی نوع «مازدا» را برای اجرای حمله به شهر غزنی آورده بودند.

گروه طالبان صبح روز پنج‌شنبه با یک موتر بمب‌گذاری شده در نزدیکی شفاخانه‌ ولایتی زابل در شهر قلات، مرکز این ولایت، حمله کردند. گروه طالبان هدف این حمله را اداره امنیت ملی زابل اعلام کرد‌. در پی این حمله طالبان نزدیک به ۴۰ نفر کشته و ۱۴۰ نفر دیگر زخمی شدند. بیش‌تر قربانیان این رویداد غیرنظامیان به شمول کودکان و زنان هستند.

این حمله با واکنش‌ها و محکومیت‌های گسترده روبه‌رو شده است.

گفتنی است که عملیات «مبین» در غزنی روز جمعه، بیست‌ونهم سنبله، آغاز شد. هدف این حمله پاک‌سازی طالبان از ولسوالی‌های رشیدان و جغتوی ولسوالی غزنی خوانده شده است.

دکمه بازگشت به بالا