پایان دور نهم نشست قطر؛ امریکا و طالبان در «آستانه توافق» قرار دارند

۸صبح، کابل: نماینده‌گان امریکا و طالبان امروز یک‌شنبه دهم سنبله اعلام کردند که دور نهم گفت‌وگوهای دو طرف در قطر ناوقت شب گذشته پایان یافته است.

این دور از گفت‌وگوهای امریکا و طالبان در ۳۱ اسد آغاز شده بود.

زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، در توییتی گفت که دور نهم گفت‌وگوهای دو طرف در دوحه پایان یافته است و او امروز (یک‌شنبه) برای مشورت به کابل سفر خواهد کرد.

خلیل‌زاد هم‌چنان افزود که ما در آستانه توافقی هستیم که خشونت را کاهش دهد و راه را برای افغان‌ها خواهد گشود تا برای گفت‌وگو در مورد یک صلح باعزت و پایدار و یک افغانستان متحد و بااقتدار که امریکا و متحدان آن و هیچ کشور دیگری را تهدید نکند، با هم بنشینند.

در همین ارتباط، سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، نیز گفته است که دور نهم نماینده‌گان این گروه با جانب امریکا ناوقت شنبه‌شب با کامیابی به پایان رسید.

شاهین در توییتی افزوده است که هم‌چنان توافق شد امروز ساعت دو بعد از ظهر باز هم نماینده‌گان دو طرف با هم بنشینند و «برخی موارد تخنیکی» را تکمیل کنند.

سهیل شاهین هم‌چنان گفته است که «به مردم مجاهد و مسلمان خود اطمینان می‌دهم که در آستانه پایان اشغال و حل صلح‌آمیز مسأله افغانستان هستیم.»

دور نهم گفت‌وگوهای امریکا و طالبان این‌بار ده روز به طول انجامید. دو طرف در این ایام روی نهایی کردن متن توافق‌نامه با هم گفت‌وگو کرده‌اند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا، در سفر ماه سرطان خود به کابل، ابراز امیدواری کرده بود که تا اول سپتامبر (امروز) برای پایان جنگ ۱۸ ساله افغانستان توافق صلح با طالبان به دست آید.

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی، گفته است که متن ابتدایی توافق‌نامه امریکا و طالبان با حکومت افغانستان شریک شده است.

اما ریاست جمهوری پیشتر گفته بود که متن این توافق‌نامه پس از آن‌که بین دو طرف کاملاً نهایی شد، در اختیار حکومت افغانستان گذاشته خواهد شد.

در نظر است همزمان با امضای توافق‌نامه امریکا و طالبان، یک توافق‌نامه دیگر بین حکومت افغانستان و امریکا نیز به امضا برسد. حکومت می‌گوید که متن این توافق‌نامه آماده است.

 

دکمه بازگشت به بالا