اتحادیه اروپا خواستار نقش سازنده مجارستان، پولند و سلواکیا در مساله غلات اوکراین شد

اتحادیه اروپا در مخالفت با اعمال ممنوعیت یک‌جانبه مجارستان، پولند و سلواکیا بر ورود غلات اوکراین، از این کشورها خواست تا نقش سازنده‌ای ایفا کنند.

بربنیاد گزارش رویترز، یک سخنگوی اتحادیه اروپا روز یک‌شنبه، ۱۷ سپتامبر، گفته است که آنان از تصمیم یک‌جانبه برخی کشورهای عضو اتحادیه اروپا آگاه هستند.

او تصریح کردهاست: «در حال حاضر، مساله مهم این است که همه کشورها روحیه همکاری داشته و به‌طور سازنده‌ای تعامل داشته باشند.»

پیش از حمله روسیه در سال ۲۰۲۲، اوکراین یکی از صادرکننده‌گان برتر غلات در جهان بود. از آن زمان، کشاورزان اوکراینی به صادرات غلات از طریق کشورهای همسایه متکی بوده‌اند.

با این حال، سیل غلات و دانه‌های روغنی به کشورهای همسایه بر درآمد کشاورزان محلی تأثیر گذاشته و منجر به ممنوعیت واردات محصولات کشاورزی از اوکراین توسط دولت‌ها شده است.

اتحادیه اروپا در ماه می برای جلوگیری از اقدام یک‌جانبه کشورها وارد عمل شد و ممنوعیت خود را بر واردات از اوکراین به کشورهای همسایه اعمال کرد.

بر اساس ممنوعیت اتحادیه اروپا، اوکراین مجاز به صادرات از طریق این کشورها بود، مشروط بر اینکه محصول به جای دیگری فروخته شود.

اتحادیه اروپا پس ازآن‌که اوکراین متعهد شد، اقداماتی را برای تشدید کنترل صادرات به کشورهای همسایه اتخاذ کند، اجازه داد تا این ممنوعیت روز جمعه هفته گذشته منقضی شود.

دکمه بازگشت به بالا