حکومت از آغاز بررسی‌ها روی جزییات سند تفاهم‌نامه امریکا و گروه طالبان خبر داد

۸صبح، کابل: ارگ ریاست جمهوری اعلام کرده است که رهبران حکومت بررسی‌ها و مطالعه روی جزییات سند تفاهم‌نامه امریکا و طالبان را آغاز کرده است و به زودی ملاحظات حکومت در این مورد اعلام خواهد شد.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری، روز دوشنبه، یازدهم سنبله، در یک نشست خبری اعلام کرد که زلمی‌ خلیل‎زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، جزییات اساسی تفاهم‌نامه‌ای را که قرار است میان امریکا و گروه طالبان به امضا برسد، با رهبران حکومت افغانستان شریک کرده است. او تصریح کرد که حکومت افغانستان در چارچوب منافع ملی کشور به صورت دقیق جزییات این سند را بررسی و مطالعه می‌کند. به گفته صدیقی، نیاز است تا تمام جزییات این تفاهم‌نامه به صورت دقیق مطالعه و بررسی شود. سخنگوی ارگ ریاست جمهوی تصریح کرد که حکومت پس از مطاله تفاهم‌نامه‌ای که قرار است میان امریکا و طالبان نهایی شود، دیدگاه‌ها و نظریات خود را با زلمی خلیل‌زاد در میان می‌گذارد.

صدیقی توضیح نداد که حکومت چه زمانی موضع خودش را در قبال تفاهم‌نامه امریکا و گروه طالبان اعلام می‌کند، اما تصریح کرد که زمان طولانی را در بر نخواهد گرفت.

 از جانب دیگر، صدیق صدیقی می‌گوید که رییس جمهور غنی از زلمی خلیل‌زاد خواسته است تا جزییات سند تفاهم‌نامه را با دیگر جناح‌های سیاسی نیز در میان بگذارد.

پیش‎تر وحید عمر، مشاور رییس جمهور در امور استراتژیک و روابط عامه، در توییتی اعلام کرده بود که پیش‌نویس تفاهم‌نامه امریکا و طالبان در اختیار رهبران حکومت قرار گرفته است. او بلافاصله این خبر را تصحیح کرد و گفت که پیش‌نویس تفاهم‌نامه به رهبران حکومت نشان داده شده است.

سخنگوی ریاست جمهوری هم‌چنان گفت که حکومت افغانستان از امضای تفاهم‌نامه امریکا و گروه طالبان انتظار دارد تا جنگ ختم و مذاکرات مستقیم میان حکومت افغانستان و گروه طالبان آغاز شود. او تصریح کرد که حکومت آماده آغاز مذاکرات مستقیم با طالبان است. به گفته او، برای حکومت افغانستان مهم است که جنگ گروه طالبان قطع شود و مذاکرات مستقیم آغاز گردد.

سخنگوی ریاست جمهوری «قطع خشونت‌ها و آغاز مذاکرات مستقیم میان دولت و طالبان» را از جزییات مهم تفاهم‌نامه امریکا و گروه طالبان عنوان کرد.

سخنگوی ریاست جمهوری در این نشست خبری برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را حتمی دانست و گفت که این روند ملی در زمان معین آن برگزار می‌شود. قرار است انتخابات ریاست جمهوری بر اساس برنامه از پیش اعلام‌شده، در ششم میزان برگزار شود.

پیش‌تر ارگ ریاست جمهوری از دیدار زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، با رهبران حکومت وحدت ملی خبر داده بود. براساس یک اعلامیه ارگ، آقای خلیل‌زاد چاشت روز دوشنبه، یازدهم سنبله، با رهبران حکومت در ارگ ریاست جمهوری دیدار کرده است.

هم‌زمان با این، خلیل‌زاد صبح امروز با عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی به صورت جداگانه دیدار و گفت‌وگو کرده است.

 سپیدار گفته است که در این دیدار، آقای خلیل‌زاد، رییس اجرایی را در جریان آخرین جزییات گفت‌وگوهای صلح قرار داده و از تأمین صلح سراسری و پایدار اطمینان داده است. سپیدار تأکید کرده که خلیل‌زاد در جریان سفرش به کابل، با تمام طرف‌ها مذاکره و گفت‌وگو خواهد کرد.

دکمه بازگشت به بالا