سرپرستان وزارت‌های دفاع و داخله به کندز رسیدند

۸صبح، کابل: به دنبال حمله گروهی جنگ‌جویان طالبان به مرکز شهر کندز، سرپرستان وزارت‌های امور داخه و دفاع به ولایت کندز رفتند.

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت امور داخله در توییتی نوشته است که اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع و محمدمسعود اندرابی، سرپرست وزارت امور داخله به شهر کندز رسیده‌اند و هم‌زمان نیروهای امنیتی در حال عقب زدن جنگ‌جویان گروه طالبان هستند. اسکات میلر، فرمانده عمومی نیروهای حمایت قاطع  نیز در این سفر سرپرستان وزارت‌های دفاع و داخله را همراهی می‌کند.

نصرت رحیمی در ادامه گفته است که  تاکنون ده‌ها جنگ‌جوی گروه طالبان در کندز کشته شده‌اند.

به گفته رحیمی، وضعیت امنیتی شهر کندز اطمینان بخش است و عملیات تصیفه‌ای در شهر جریان دارد.

پیش‌تر مقامات محلی در ولایت کندز به باشنده‌گان این ولایت اطمینان دادند که وضعیت در شهر کندز تا پایان امروز شنبه‌، نهم سنبله، به حالت عادی بر‌می‌گردد.

نجیب‌الله عمرخیل، سرپرست ولایت کندز، در یک پیام تصویری که از آدرس ارگان‌‌های محلی منتشر شد، گفت که نیروهای هوایی، قطعات خاص پولیس و ارتش و نیروهای ویژه امنیت ملی به ولایت کندز رسیده‌اند و وضعیت در این ولایت تا شام امروز دوباره به عادت عادی بر‌می‌گردد. او در این پیام تصویری می‌گوید که گروه طالبان شب گذشته از چهار استقامت به مرکز شهر کندز حمله کردند که با مقاومت نیروهای امنیتی روبه‌رو شد. به گفته آقای عمرخیل، در پی درگیری میان نیروهای امنیتی و جنگ‌جویان گروه طالبان، تلفات سنگین به این گروه وارد شده است و وضعیت در کنترل نیروهای امنیتی است.

به دنبال این حمله گروه طالبان، نیروهای امنیتی در یک اعلامیه مشترک اعلام کردند که نیروهای هوایی وارد عمل شده‌اند و با اجرای حمله‌های هوایی در ساحات پل شینواری، کله‌گاو و قهوه‌خانه‌ی کندز، ۲۶ نفر از جنگ‌جویان گروه طالبان را کشته‌اند و جنگ‌جویان این گروه در حال فرار هستند.

روح‌الله احمدزی، سخنگوی وزارت دفاع ملی، در یک نشست خبری اعلام کرد که نیروهای کافی به کندز فرستاده شده‌اند، اما به دلیل جای گرفتن طالبان در خانه‌های مسکونی و استفاده این گروه از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی، عملیات تصفیه‌ای با کندی روبه‌رو شده است.

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت امور داخله نیز می‌گوید که در نتیجه درگیری‌ها ۵۶ جنگ‌جوی طالبان کشته شده‌اند. به گفته او، درگیری در حال حاضر در دو نقطه شهر کندز متمرکز است و نیروهای امنیتی در تلاش پایان درگیری است.

گفته می‌شود که جنگ‌جویان طالبان در ساعات اولیه حمله وارد ریاست صحت عامه کندز شده بودند. این ریاست در جوار جاده عمومی کندز ـ کابل موقعیت دارد. احسان‌الله فضلی، رییس صحت عامه کندز، می‌گوید که از شروع درگیری‌ها تا کنون سه کشته و بیست زخمی به شفاخانه حوزه‌ای این ولایت منتقل شده‌اند. برخی از رسانه‌ها، رقمی بالاتر را از تلفات جنگ کندز گزارش کرده‌اند.

در ساعات نخست حمله طالبان، شهر به حالت تعطیل درآمده بود. گزارش‌هایی نیز در مورد آواره شدن باشنده‌گان کندز نشر شد. در همین حال، شرکت برشنا اعلام کرده است که به دلیل جنگ در شهر کندز، برخی از لین‌های برق قطع شده است. این شرکت گفته است که با مساعد شدن وضعیت امنیتی، بعد از ترمیم و وصل شدن لین‌ها، برق دوباره به صورت نورمال تأمین می‌شود.

طالبان مدعی شده‌اند که بخش‌هایی از ادارات دولتی از جمله ریاست زراعت و حوزه ششم امنیتی در شهر کندز را تصرف کرده‌اند. ارگ ریاست جمهوری حمله طالبان به کندز را نشان دشمنی طالبان با صلح خوانده است. کندز در شمال کشور یکی از ولایات ناآرام است. پیش از این، مرکز این ولایت، دو بار برای مدت کوتاهی توسط طالبان تصرف شده است.

دکمه بازگشت به بالا