تیم ثبات و هم‌گرایی از ارگ خواست که در کار کمیسیون‌ها مداخله نکند

 ۸صبح، کابل: مسوولان در تیم ثبات و هم‌گرایی به رهبری عبدالله عبدالله، می‌گویند، اسنادی به دست دارند که تیم دولت‌ساز به رهبری محمداشرف غنی، در کار کمیسیون‌های انتخاباتی مداخله می‌کند و گزینش‌هایی را در ادارات دولتی انجام می‌دهند که ریشه در مسایل انتخاباتی دارند.

مسوولان تیم ثبات و هم‌گرایی به روز پنج‌شنبه، ۲۱ سنبله، در یک نشست خبری که پیرامون شفافیت انتخابات در کابل برگزار کرده بودند، مدعی شدند که تقرری‌هایی که در هفته‌های پسین از سوی ارگ صورت گرفته بیش‌تر «تقرری‌های معامله‌گرایانه» است و به هدف «معاملات انتخاباتی» انجام می‌شود.

این تیم به عنوان نمونه یادآور شد که محمداشرف غنی، رهبر تیم دولت‌ساز در جریان کارزارهای انتخاباتی، حکم مقرری شش تن را در کمیسیون انتخابات صادر کرده است. از سویی هم این مسوولان این تیم اذعان کردند که محمداشرف غنی، پیشنهاد کمیسیون‌ مستقل انتخابات را در پیوند به معرفی رییس دفتر ولایت کابل نادیده گرفته و فرد مورد نظرش را در این پست معرفی کرده است.

علی‌احمد عثمانی، رییس کمپین تیم ثبات و هم‌گرایی گفت که آن‌ها موارد زیادی از تخلّف‌های انتخاباتی را که از سوی تیم دولت‌ساز به وقوع پیوسته، تهیه و مستندسازی کرده و به منظور جلوگیری در اختیار کمیسیون شکایات انتخاباتی به عنوان مرجع رسیده‌گی به این تخلفات گذاشته شده است.

شفیق‌الله سیغانی، مسوول بورد حقوقی ستاد مرکزی تیم ثبات و همگرایی نیز گفت که اسناد نشان می‌دهد که محمداشرف غنی، از امکانات دولتی سوءاستفاده کرده و تقرری‌های کمپینی کرده است. این تیم مدعی شد که محمداشرف غنی برای شش اداره گمرک کشور افراد جدید را گماشته است. ارگ اما همواره این ادعاها را رد کرده و گفته که در کار کمیسیون‌های انتخاباتی مداخله نمی‌کند. 

هم‌چنان تیم ثبات و هم‌گرایی مدعی شد که اسنادی در اختیار دارد که نشان می‌دهد شماری از مقام‌های بر حال دولتی در کمپین‌های انتخاباتی تیم دولت‌ساز شرکت کرده‌اند.

مسوولان در تیم ثبات و همگرایی در ادامه گفتند که برخی از نهادهای حکومتی با استفاده از امکانات دولتی به نفع تیم دولت‌ساز کمپین کرده است. از این جمله این تیم از شهرداری کابل، وزارت معارف و دانشگاه کابل یاد کرد که عکس‌های انتخاباتی تیم دولت‌ساز را در این اداره‌ها نصب کرده‌اند.

مسوولان در این تیم از کمیسیون شکایات انتخاباتی خواست که جلو این تخلفات را بگیرد.

علی احمد عثمانی، رییس کمپین تیم ثبات و هم‌گرایی در ادامه گفت که این تیم برای رفتن به انتخابات آماده‌گی کامل دارد. او گفت که این تیم این بار در برابر تقلب ایستاده‌گی و جلو آن را خواهد گرفت. مسوولان در این تیم تاکید کردند که نخواهند گذاشت بار دیگر سرنوشت مردم افغانستان با تقلب رقم بخورند. دسته‌ی انتخاباتی ثبات و همگرایی تاکید کرد که تجربه‌ی انتخابات سال ۲۰۱۴ در کشور تکرار نخواهد شد.

این تیم از کمیسیون‌های انتخاباتی نیز خواست که بی‌طرفی‌شان را حفظ کنند. خواست دیگر این تیم از نیروهای امنیتی بود که در کنار تامین امنیت مراکز رأی‌دهی، در روند برگزاری انتخابات بی‌طرف باشند و وقوع تقلب را به نهادهای مسوول گزارش دهند.

قرار است انتخابات ریاست جمهوری به تاریخ ششم میزان برگزار شود. در انتخابات کنونی به شمول محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله، ۱۷ نفر نامزد هستند.

دکمه بازگشت به بالا