«حکومت موقت انتقالی» خواست برخی از سران جمعیت در نشست هرات

سیدحسن حسینی

جمعی از سران حزب جمعیت اسلامی افغانستان با حضور در خانه‌ی اسماعیل خان، از اعضای کلیدی این حزب در هرات با صحبت در مورد اتفاقات جاری در کشور، موقف شان را نسبت به انتخابات و گفت‌وگوهای صلح با طالبان اعلان کردند.

به باور آنان گفت‌وگوهای صلح باید دوباره از سر گرفته شود در غیر آن انتخابات پیش رو کشور را به آینده‌ای و تاریک رهنمون می‌سازد. در همین حال تأکید این افراد بر این شد که در ختم ششم میزان، دولت موقت انتقالی روی‌ کار آید و در مورد سرنوشت انتخابات و مشروعیت نظام بعدی تصمیم بگیرد.

در این نشست مشوره‌ای که با دعوت محمد اسماعیل، وزیر پیشین انرژی و آب راه‌اندازی شده بود، یونس قانونی، عطامحمد نور، بسم‌الله محمدی، احمدولی مسعود، عبدالستار مراد، کلیم‌الله نقیبی و برخی دیگر از چهره‌های حزب جمعیت حضور داشتند.

نشست مشورتی این افراد با سخنرانی در بین فرماندهان پیشین جهادی در خانه‌ی اسماعیل خان برگزار شد، نشستی که در آن به وفور نسبت به بیداری و قدرت دوباره‌ی مجاهدان سخن زده شد و سخنرانان محفل با الفاظ گوناگون قدرت جنگی‌شان را به نمایش گذاشتند.

یونس قانونی، معاون پیشین رییس جمهوری کشور در سخنانی افغانستان را در «لبه‌ی پرتگاه سقوط» خواند. او تاکید کرد که برای مدیریت بحران مشروعیت و انتخابات باید تصمیم نهایی و مفید به نفع مردم کشور گرفته شود.

آقای قانونی گفت‌وگوهای صلح را با واژه‌ی «مصالحه‌ی ملی» تعریف کرد و گفت که در صورت درست مدیریت شدن آن، افغانستان از بحران نجات می‌یابد. او با اشاره به چگونه‌گی فرآیند گفت‌وگوهای صلح بین امریکا و طالبان گفت که «صلح در تاریکی‌خانه و معاملات پنهانی» به سرانجام نمی‌رسد، بلکه باید «روشن و تعریف» شده باشد. به گفته‌ی او، اگر صلح به معنای «تغییر در جغرافیای جنگ» باشد، شدت نبردها افزایش می‌یابد.

او هم‌چنان با یادآوری از حفظ نظام جمهوریت گفت که نگران شکست گفت‌وگوهای صلح امریکا و طالبان است و آرزوی مردم به انجام رسیدن آن بود.

آقای قانونی در بخشی از سخنانش شکست «مصالحه‌ی ملی» را مسبب بحران بزرگ و گسترده شدن دامنه‌ی جنگ خواند و تأکید کرد که برآیند آن انقطاع‌های جنگی جدید بین گروه‌های تروریستی است.

معاون پیشین رییس جمهوری هم‌چنان انتخابات را با سه چالش امنیت، مشروعیت و پذیرش نتایج آن همراه خواند.

به گفته‌ی او، دولت نشان داده که در تامین امنیت مراکز رأی‌دهی ناکام است و بازی‌های سیاسی دو رهبر حکومت وحدت ملی نسبت به انتخابات نشان از عدم مشروعیت آن دارد.

وی هم‌چنان هشدار داد که با توجه به شرایط حاکم در کشور و سیاست‌گذاری نادرست سران حکومت وحدت ملی، انتخابات به سمت جنگ‌های قومی می‌رود و نتیجه‌ی آن از حالا مورد پذیرش مردم نیست. به گفته‌ی وی تیم حاکم با مهندسی انتخابات سعی در تداوم جایگاهش در صندلی قدرت کشور است.

عطامحمد نور، والی پیشین بلخ هم با ابراز امیدواری از سرگیری گفت‌وگوهای صلح هشدار داد که امریکا برای مردم افغانستان تلاشی جهت تامین ثبات نکرده است.

آقای نور در بخشی از سخنانش گفت: «ترامپ دایه‌ی مهربان‌تر از مادر نمی‌شود و حرفش را پس می‌گیرد.»

او هم‌چنان مجاهدان را تشویق به دوباره بیدار شدن کرد و گفت که به کسی اجازه‌ی مدیریت سرنوشت کشور را نمی‌دهد.

وی افزود که اگر صلح نشود، کشور به سمت انتخاباتی می‌رود که بدتر از انتخابات ریاست جمهوری گذشته بود و حتا به گفته‌ی «گند» این انتخابات را باید خارجی‌ها هم شاهد باشند.

او هم‌چنان با انتقاد از کارکرد رهبران فعلی دولت گفت که ارگ و سپیدار نتیجه‌ی انتخابات پارلمانی گذشته را به «مسخره» گرفته و آن را تقسیم سیاسی کردند.

او هم‌چنان به اشرف غنی، رییس جمهوری کشور تاخت و گفت که وی در پنج سال گذشته دست‌آوردی نداشته است. آقای نور هم‌چنان افزود که انتخابات را با حاشیه‌های فعلی آن قابل قبول نمی‌داند.

آقای نور درباره حکومت وحدت ملی به این نظر است که «بحران حاکمیت و مشروعیت» در نظام فعلی قابل قبول نیست و این حکومت بعد از ششم میزان بیشتر باعث بحران می‌شود.

در همین حال احمدولی مسعود، نامزد انتخابات ریاست جمهوری پیش رو اعلان کرد که وضعیت حاکم در کشور مولود سیاست‌های امریکا است.

آقای مسعود هم با پافشاری بر موضع هم‌حزبی‌هایش صلح و انتخابات را بحرانی خواند و تأکید کرد که روند گفت‌وگوهای صلح به دلیل «گنگ و مبهم» بودن به شکست انجامیده است.

آقای نور با اشاره به کارکرد سفیر خلیل‌زاد در نُه ماه اخیر وی را بازی‌گری ماهر ندانسته و گفت که اگر توافق با طالبان امضا می‌شد، کسی سرنوشت کشور را نمی‌فهمید.

او با اشاره به ششم میزان، روز برگزاری انتخابات ریاست جمهوری گفت که در آن زمان باید چه به وسیله‌ی انتخابات شفاف و چه به وسیله‌ی استعفای دو رهبر فعلی، حکومت وحدت ملی باید به «استبداد» خاتمه دهد.

در همین حال محمد اسماعیل، وزیر پیشین انرژی و آب کشور با تاکید بر دوام زیاده از حد روند مذاکرات صلح بین امریکا و طالبان گفت که نتیجه‎‌ی آن از اول معلوم بود.

او خطاب به طالبان گفت که «خجالت بکشید» و سر پیش پاکستان و قطر خم نکنید بلکه در کنار مجاهدان قرار گرفته و برای حل مشکلات کشور آستین بر زنید.

او خطاب به جامعه‌ی جهانی هم گفت که مردم افغانستان سر تعظیم پیش خارجی‌ها خم نمی‌کنند و همان‌طور که گذشته‌گان شما از کشور «رانده» شدند، شما نیز برگشت می‌خورید.

او افغانستان را زیر «اشغال» خواند و گفت که ترامپ هرگز توان کشتن مردم کشور را ندارد.

وزیر پیشین انرژی و آب کشور با اشاره به سیاست‌های امریکا در افغانستان گفت که امریکا مادر بمب‌ها را در جلال‌آباد استفاده کرد اما حضور داعش بیش‌تر شد. وی هم‌چنان در ادامه گفت که اگر پدر بمب‌ها را هم در افغانستان استفاده کند، مجبور به ترک افغانستان خواهد شد.

او هم‌چنان با ارائه‌ی راه‌کاری برای برون‌رفت از مشکلات کنونی کشور گفت که باید هیأتی مشترک از اعضای جبهه‌ی جهاد و مقاومت، شخصیت‌های سیاسی، اعضای حکومت و جامعه‌ی مدنی تشکیل شود و با نماینده‌گان طالبان در جایی غیر از مکانی که زیر فشار بیرونی‌ها باشد، روی چگونه‌گی مصالحه صحبت کند.

با تمام این‌ها نشست سران حزب جمعیت اسلامی با سپردن وعده در مورد ایجاد یک طرح شفاف برای برون‌رفت از مشکلات کنونی کشور به پایان رسید؛ طرحی که به گفته‌ی آنان قرار است در هرات خاکه‌اش ساخته شود و در کابل با اشتراک نماینده‌گان جریان‌های سیاسی به اشتراک گذاشته شود.

هرچند این نشست نتیجه‌ی مشخصی نداشت و توافق نظر مشخصی به دست نداد اما ظاهراً از دید بزرگان حزب جمعیت، «نسخه‌ای برای درمان بیماری‌های گوناگون کشور زخم خورده‌ی افغانستان تجویز خواهد کرد».

دکمه بازگشت به بالا