سازمان ملل خواستار توقف سرکوب مدافعان حقوق بشر در کشمیر زیر حاکمیت هند شد

پس از گذشت یک سال از بازداشت یک مدافع حقوق بشر توسط دولت هند، گزارشگر مستقل سازمان ملل خواهان توقف سرکوب مدافعان حقوق بشر در کشمیر زیر سلطه این کشور شده است.

در اعلامیه روز جمعه، ۲۴ مارچ، سازمان ملل متحد به نقل از مری لاولور، گزارشگر مستقل این سازمان، آمده است که هند باید سرکوب فعالان کشمیری را فوراً متوقف کند و در این مورد پاسخگویی بیشتری داشته باشد.

این درخواست پس از آخرین بازداشت خرم پرویز، مدافع برجسته حقوق بشر، که بیش از یک سال است به اتهام‌های مربوط به توطیه و تروریسم در بازداشت به سر می‌برد، صورت می‌گیرد.

خانم لاولور گفته است: «به نظر می‌رسد مقام‌های هندی در حال تشدید سرکوب طولانی‌مدت جامعه‌ مدنی کشمیری هستند. دولت باید به تعهدات خود در زمینه حقوق بشر احترام بگذارد و در صورت نقض آن‌ها پاسخگو باشد.»

آقای پرویز روز چهار شنبه هفته ‌گذشته دو روز پس از بازجویی توسط سازمان تحقیقات ملی هند بازداشت شد و پیش از آن نیز در پیوند به مستند‌سازی نقض جدی حقوق بشر توسط دولت هند در جامو و کشمیر در نوامبر ۲۰۲۱ بازداشت شده بود.

به گفته گزارشگر سازمان ملل، روز دوشنبه عرفان مهراج، همکار سابق خرم، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر، نیز در پرونده‌ای مشابه از سرینگر بازداشت و بلافاصله به دهلی نو، پایتخت هند، منتقل شده است.

خانم لاولور خواستار آزادی فوری مدافعان حقوق بشر کشمیری و بسته شدن تحقیقات علیه آن‌ها شده است.

پیش از این نیز دولت هند به رهبری نرندرا مودی متهم به نقض حقوق اقلیت‌های مذهبی به‌ویژه در جامو و کشمیر زیر اداره این کشور شده است.

دکمه بازگشت به بالا