تورخم یک هفته به صورت آزمایشی شب و روز باز می‌باشد

۸صبح، کابل: مقام‌های محلی در ولایت ننگرهار تأیید می‌کنند که بندر تورخم به صورت ۲۴ ساعته برای تردد کالای تجارتی میان افغانستان و پاکستان باز شده است. پیش از این تردد از تورخم در ساعت‌های غیررسمی ممنوع بود.

عطاءالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار، روز سه‌شنبه، دوازدهم سنبله، به روزنامه ۸صبح گفت که دوشنبه‌شب گذشته بندر تورخم به صورت شبانه‌روزی باز شد و این وضعیت برای یک هفته ادامه می‌یابد.

پیش‌تر رسانه‌های پاکستانی گزارش داده بودند که افغانستان و پاکستان برای بازگشایی بندر تورخم به صورت ۲۴ ساعته و آزمایشی به روی رفت‌وآمد و خدمات تجارتی توافق کرده‌اند.

طبق این گزارش، قرار بود که عمران ‌خان، نخست‌وزیر این کشور، روز دوشنبه، یازدهم سنبله، برای گشایش آزمایشی و ۲۴ ساعته، به تورخم بیاید.

اما عطالله خوگیانی می‌گوید که عمران خان برای گشایش فعالیت ۲۴ ساعته این بندر به تورخم نیامده است.

براساس گزارش‌های رسانه‌های پاکستانی، بندر تورخم در مرحله نخست به شکل آزمایشی به صورت ۲۴ ساعته باز می‌شود و در صورتی که این مرحله موفقیت‌آمیز باشد، مرحله دوم آن به اجرا گذاشته خواهد شد. مرحله دوم آن فعالیت تجارتی به صورت شبانه‌روزی و دایمی در این بندر خواهد بود.

بندر تورخم در ولایت ننگرهار موقعیت دارد. پیش از این، تنها در ساعات رسمی کالاهای تجارتی از این بندر انتقال می‌یافت.

مسأله گشایش بندر تورخم به شکل ۲۴ ساعته هرچند پیش از این توسط دولت پاکستان مطرح شده بود، اما رییس جمهور غنی در سفرش به پاکستان که در ماه سرطان انجام شد، اعلام کرد که پاکستان برای گشایش ۲۴ ساعته این بندر موافقت کرده است.

بندر تورخم گذرگاه تجارتی میان افغانستان و پاکستان است که بیش‌‎ترین رقم مبادلات تجارتی میان دو کشور از این بندر صورت می‌گیرد.

 بر اساس گزارش رسانه‌های پاکستانی، ارزش صادرات کالای این کشور در سال‌های ۲۰۱۰ – ۲۰۱۱ به بیش از ۲.۴ میلیارد دالر می‌رسیده است. در سال‌های ۲۰۱۸ – ۲۰۱۹ این رقم به ۱.۳ میلیارد دالر کاهش یافته است. به صورت کلی، صادرات پاکستان از بندر تورخم به افغانستان در چند سال اخیر نزدیک به میلیارد دالر کاهش داشته است.

دکمه بازگشت به بالا