ترمپ: مذاکرات به دلیل عدم موافقت طالبان با آتش‌بس متوقف شد

۸صبح، کابل: دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا، دلیل توقف مذاکرات صلح این کشور با گروه طالبان را توضیح داده است.

او روز جمعه، بیست‌ونهم سنبله، در یک نشست مشترک با سکات موریسن، نخست‌وزیر استرالیا، در واشنگتن به خبرنگاران گفته است که دیدار با گروه طالبان و مذاکرات با این گروه را پس‌ از آن‌که برایش گفته شد طالبان به برقراری آتش‌بس حاضر نیستند، لغو کرده است. به گفته او، گروه طالبان برای این‌که موقف خود را در مذاکرات تقویت ببخشد، خشونت‌ها را تشدید کرد، اما به گفته ترمپ، این یک اشتباه محاسباتی بود.

او پیش از این نیز گفته بود که گروه طالبان اشتباه بزرگی را مرتکب شده‌ است، اما نمی‌داند که این اشتباه را چگونه جبران کند.

هرچند دونالد ترمپ در شانزدهم سنبله زمانی که لغو مذاکرات با گروه طالبان را اعلام کرد، گفت که مذاکرات با گروه طالبان را به دلیل حمله‌ی این گروه در شش‌درک کابل که در آن ۱۲ نفر به شمول یک سرباز امریکایی کشته شدند، لغو کرده است. او اما به تازه‌گی گفته است که از منابع موثق برایش گفته شده بود که گروه طالبان حاضر به اعلام آتش‌بس نیست، به همین دلیل برنامه دیدار را لغو کرده است.

بر اساس آن‌چه آقای ترمپ در شانزدهم سنبله اعلام کرد، قرار بود که او با محمداشرف غنی و رهبران ارشد طالبان در کمپ دیوید در امریکا به صورت جداگانه و محرمانه ملاقات کند؛ اما این ملاقات انجام نشد. ترمپ پس از توقف مذاکرات امریکا، از تشدید حملات علیه گروه طالبان خبر داد و مذاکرات با این گروه را منتفی اعلام کرد.

حکومت افغانستان نیز تمام تلاش‌های صلح را به دلیل برگزاری انتخابات ریاست جمهوری متوقف کرده است.

شماری از چهره‌ها سیاسی در کابل اما خواهان از‌سرگیری مذاکرات صلح میان امریکا و گروه طالبان شده‌اند.

 

دکمه بازگشت به بالا