کارشناسان سازمان ملل: آموزش باکیفیت باید به‌طور یک‌سان برای همه در دسترس باشد

۸صبح، کابل: کارشناسان سازمان ملل متحد گفته‌اند که محرومیت غیرقانونی مستمر از حق تحصیل دختران و زنان جوان در افغانستان، یک اتفاق نادر در سطح جهان است که بر یک جنس، یک نسل و آینده کشور تاثیر می‌گذارد.

کارشناسان سازمان ملل متحد روز دوشنبه، ۲۹ حوت، گفته‌اند که مکاتب باید به روی دختران در سراسر افغانستان بازگشایی شود، در حالی که به نظر می‌رسد برای دومین سال تعلیمی متوالی، دختران نوجوان از ادامه آموزش منع خواهند شد.

به گفته آنان، این موضوع افغانستان را به تنها کشوری در جهان تبدیل می‌کند که دختران و زنان جوان را از رفتن به مکاتب متوسطه و مراکز تحصیلات عالی منع می‌کند.

به باور کارشناسان سازمان ملل متحد، انکار حق آموزش نیمی از جمعیت، زنان و دختران را عملاً از اکثر حقوق بشری‌شان محروم می‌کند.

این کارشناسان می‌افزایند که طالبان هیچ توجیهی برای انکار حق تعلیم، به هر دلیل، از جمله مذهب یا سنت، ندارند و افغانستان به‌عنوان یکی از کشورهای عضو معاهدات حقوق بشر سازمان ملل متحد، به‌ویژه کنوانسیون حقوق کودک، کنوانسیون رفع تبعیض علیه زنان و میثاق بین‌المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، موظف است به این حق احترام بگذارد.

این در حالی است که طالبان پس از تسلط بر افغانستان، دختران بالاتر از صنف ششم را از حق تعلیم و تحصیل محروم کرده‌اند.

طالبان همواره گفته‌اند که این ممنوعیت محرومیت موقتی است.

دکمه بازگشت به بالا