محکومیت گسترده‌ حمله انتحاری به مراسم عروسی در شهر کابل

۸صبح، کابل: حمله انتحاری شنبه‌شب گذشته به مراسم عروسی در غرب شهر کابل، با محکومیت گسترده و واکنش‌های تند در سطح ملی و بین‌المللی روبه‌رو شده است. رییس جمهور غنی این حمله را «بزرگترین و فجیع‌ترین جنایت علیه بشریت و انسانیت» توصیف و آن را محکوم کرده است.

رییس جمهور غنی ضمن تأکید بر ردیابی و شناسایی عاملان این رویداد، گفته است که نیروهای امنیتی با استعمال مشروع قوه، انتقام هر قطره خون مردم را خواهند گرفت.

از جانب دیگر، رییس جمهور غنی از جامعه جهانی خواسته است که در قبال این ‌گونه اعمال «وحشیانه و ضد بشریت» خاموشی اختیار نکند، بل‌که در ردیابی و محکومیت عاملان آن مردم افغانستان را یاری کند.

ریاست اجرایی نیز این حمله را «جنایت جنگی و عمل ضدبشری» توصیف کرده و گفته است که «تروریستان مزدور» با این حمله بار دیگر ثابت کرده‌اند که «به هیچ دین و آیینی معتقد نیستند و وظیفه‌ای جز انسان‌کشی و وحشت‌آفرینی ندارند.»

جان بس سفیر امریکا در کابل این حمله را محکوم کرده و آن را اقدام ناپسند دانسته است.  

اتحادیه اروپا نیز اعلام کرده است که حمله به مراسم عروسی در غرب شهر کابل فراتر از محکومیت است و عاملان این چنین حمله‌ها با بشریت دشمنی دارند.

مارکوس پوتزل، نماینده ویژه آلمان برای افغانستان و پاکستان نیز این حمله را بیش از یک عمل هراس‌افگنانه عنوان کرده وگفته که اجرای این نوع حمله‌ها جنون و حماقت است.

این حمله شنبه‌شب گذشته در سالن عروسی «شهر دبی» در امتداد جاده فیض‌محمد کاتب از مربوطات حوزه ششم امنیتی شهر کابل رخ داد. در نتیجه این حمله ۶۳ نفر کشته و ۱۸۲ نفر دیگر زخمی شدند. قرار است برخی از قربانیان این رویداد، امروز به خاک سپرده شوند.

مسوولیت این رویداد را فرد و یا گروهی بر عهده نگرفته است. گروه طالبان نیز این حمله را محکوم کرده و گفته است که چنین اعمالی هیچ نوع توجیه و جواز ندارد.

با این حال، محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور گفته است که گروه طالبان با نکوهش این حمله نمی‌تواند «خود را تبرئه کنند، زیرا آنان خود فراهم‌کننده بستر برای فعالیت تروریستان‌‌اند.»

حمله به مراسم عروسی در غرب کابل با واکنش‌های گسترده شهروندان کشور و سیاست‌گران نیز روبه‌شده است. بسیاری‌ها از شهروندان کشور، نامزدان انتخابات ریاست جمهوری و سیاسیون حمله بر مراسم عروسی را جنایت علیه بشریت خوانده و خواهان شناسایی عاملان آن شده‌اند.

برخی از شهروندان کشور حکومت را متهم می‌کنند که در تأمین امنیت سهل‌انگار است.

عطامحمد نور، والی پیشین بلخ، درپیامی به همین مناسبت حکومت را متهم کرده است که درگیر «تجلیل کردن‌های گزاف و غیرضروری» است و مسوولیت‌اش در قبال تأمین امنیت شهروندان را فراموش کرده است.

این حمله انتحاری درست در جاده‌ی منتهی به قصر دارالامان در شرایط و تدابیر ویژه امنیتی و دو روز پیش از صدمین سالروز استقلال کشور صورت گرفته است. امسال حکومت در نظر دارد صدمین سالروز استقلال را به گونه ویژه برگزار کند و از همین روز تدابیر ویژه امنیتی برای برگزاری جش صدمین سال استقلال در کابل پایتخت، درنظر گرفته شده است.

دکمه بازگشت به بالا