بریتانیا یک ناو جنگی دیگر به آب‌های خلیج فارس می‌فرستد

مأموریت دریایی تأمین امنیت تردد نفت‌کش‌ها در آب‌های خلیج فارس و به ‌ویژه در تنگه هرمز تحت فرماندهی نیروی دریایی امریکا در حال شکل‌گیری است. مقامات امریکایی از اعلام آماده‌گی ۳۰ کشور برای مشارکت در این مأموریت بین‌المللی دریایی خبر داده‌اند. اکنون گفته می‌شود که بریتانیا نیز بر حضور نظامی خود در آب‌های خلیج فارس خواهد افزود.

دویچه‌وله به نقل از رویترز گزارش داده است که بریتانیا تصمیم دارد یک ناو جنگی دیگر نیز به آب‌های خلیج فارس اعزام کند.

گفته می‌شود که تقویت حضور نظامی بریتانیا در آب‌های خلیج فارس با هدف تأمین امنیت کشتی‌رانی در این منطقه صورت می‌گیرد. خبر اعزام این ناو جنگی از سوی وزیر دفاع بریتانیا اعلام شده است.

اعزام این ناو جنگی از سوی بریتانیا نیز در واکنش به توقیف نفت‌کش بریتانیایی «استینا ایمپرو» توسط سپاه پاسداران است.

از سوی دیگر کشتی بریتانیایی هم‌چنان در توقیف ایران است. نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران روز ۱۹ جولای نفت‌کش بریتانیایی را توقیف کرده بود. گفته می‌شود که توقیف این نفت‌کش در واکنش به توقیف نفت‌کش ایرانی «گریس ۱» توسط نیروی دریایی جبل‌الطارق و در همراهی با نیروی دریایی بریتانیا صورت گرفته است. ایران ارتباط این دو واقعه را تکذیب می‌کند.

بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا اعلام کرده است که ناو جنگی جدیدی که توسط بریتانیا روانه آب‌های خلیج فارس می‌شود، «اچ‌ام‌اس دیفندر» نام دارد. قرار است این ناو جایگزین ناو جنگی «اچ‌ام‌اس دونکان» شود.

ناو جنگی «اچ‌ام‌اس دونکان» روز ۱۲ آگست و در واکنش به توقیف نفت‌کش «استینا ایمپرو» راهی آب‌های خلیج فارس شده بود.

ناو جنگی «اچ‌ام‌اس کنت» نیز در آب‌های خلیج فارس مستقر شده است. وزیر دفاع بریتانیا اعلام کرده است که این کشور آماده است در هر کجای دنیا که کشتی‌رانی آزاد به مخاطره افتد، وارد عمل شود.

دکمه بازگشت به بالا