شکایت نامزدان: وزارت دفاع در انتقال نامزدان دوگانه برخورد می‌کند

شماری از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری با انتقاد از «برخورد دوگانه» وزارت دفاع ملی در انتقال آنان به ولایت‌های «صعب‌العبور» از طریق هوا می‌گویند، این وزارت چرخبال‌های نظامی را تنها در اختیار دسته‌های انتخاباتی حاکم بر قدرت قرار داده است. آنان برخورد دوگانه وزارت دفاع ملی را با نامزدان خلاف محتوای برنامه امنیتی نامزدان و تعهد این وزارت با کمیسیون مستقل انتخابات دانسته، می‌افزایند که شکایت‌شان را در کمیسیون شکایات انتخاباتی، ثبت کرده‌اند.

اعضای دسته انتخاباتی «مردم‌سالاری و حاکمیت قانون» به رهبری نورالحق علومی ‌می‌گویند، با وجود هم‌آهنگی قبلی با رییس عملیاتی وزارت دفاع ملی، این وزارت حاضر به همکاری نشده است. عبدالله امان، رییس ستاد انتخاباتی این دسته روز چهارشنبه، ۲۷ سنبله در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت، مسوولان وزارت دفاع ملی تعهد سپرده بودند که هشت عضو این دسته انتخاباتی را برای اجرای یک همایش انتخاباتی از طریق هوا به ولایت‌های جنوب‌غرب کشور انتقال دهند، اما با نزدیک شدن زمان همایش، مسوولان این وزارت بر تعهدشان عمل نکردند. آقای امان افزود، بر اساس تعهد وزارت دفاع ملی قرار بود روز دوشنبه (۲۵ سنبله) هشت عضو این دسته انتخاباتی را با دو چرخ بال نظامی ‌به ولایت‌های هرات، قندهار و فراه انتقال دهند، اما وزارت دفاع برای‌شان خبر داده است که نسبت مصروف بودن چرخبال‌ها در ولایات، حاضر به انتقال اعضای این دسته انتخاباتی نیستند. رییس دسته انتخاباتی مردم‌سالاری و حاکمیت قانون خاطرنشان ساخت که سفر به این ولایات از نظر امنیتی از طریق زمین ممکن نبود، از همین رو از وزارت دفاع کمک خواستند که طبق برنامه امنیتی نامزدان ریاست جمهوری، با آنان همکاری کنند.

هم‌چنان محمدعارف کیانی، سخنگوی دسته انتخاباتی «امنیت و عدالت» به رهبری رحمت‌الله نبیل می‌گوید، از وزارت‌خانه‌ها تا والیان و ولسوالان در خدمت دسته‌ی انتخاباتی «دولت‌ساز» به رهبری محمداشرف غنی قرار دارند و نامزدان دیگر ریاست جمهوری به این امکانات و سهولت‌های عامه دست‌رسی ندارند. آقای کیانی افزود، حدود سه هفته پیش قصد داشتیم برای برگزاری یک همایش انتخاباتی به ولایت میدان وردک سفر کنیم، اما وزارت دفاع ملی حاضر نشد رحمت‌الله نبیل، رییس دسته انتخاباتی «امنیت و عدالت» را از طریق هوا به این ولایت انتقال دهد.

دسته‌های انتخاباتی درحالی از برخورد دوگانه وزارت دفاع ملی در بخش انتقال نامزدان از طریق هوا شکایت دارند که به سخن آنان سفرهای کمپینی دسته «دولت‌ساز» با استفاده از امکانات دولتی و چرخبال‌های نظامی صورت می‌گیرد. آنان با اشاره به سفر محمدعمر داوودزی، رییس ستاد انتخاباتی آقای غنی به هرات می‌گویند، لازم است امکانات دولتی برای همه‌ی نامزدان یک‌سان باشد. از سویی هم، بر اساس برنامه امنیتی انتخابات ریاست جمهوری، وزارت دفاع ملی مکلف است خدمات ترانسپورت هوایی را برای همه‌ی نامزدان ریاست جمهوری به گونه‌ی یک‌سان فراهم کند. هم‌چنان بر اساس توافقی که میان وزارت دفاع ملی و کمیسیون مستقل انتخابات صورت گرفته است، این وزارت مکلف است نامزدان ریاست جمهوری را برای همایش‌های انتخاباتی به مناطق صعب‌العبور به گونه رایگان انتقال دهند.

با این حال، مسوولان وزارت دفاع ملی فراهم سازی خدمات انتقال هوایی یکسان را حق نامزدان می‌دانند و می‌گویند، این وزارت با نامزدان انتخابات ریاست جمهوری برخورد یک‌سان دارند و هیچ موردی مبنی بر برخورد دوگانه را انجام نداده‌اند. فواد امان، معاون سخنگوی این وزارت به روزنامه ۸صبح گفت، برای شمار زیادی از نامزدان، زمینه‌ی رفت‌وبرگشت به ولایات را از طریق هوا فراهم کرده‌اند. معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی افزود: «در مواردی که ممکن در انتقال نامزدان به ولایات تأخیر صورت گرفته باشد، اما آن را جبران کرده‌ایم و به هیچ نامزدی پاسخ منفی داده نشده است.» آن‌چنانی که مسوولان وزارت دفاع ملی می‌گویند، تامین امنیت سفرهای ولایتی نامزدان به منظور همایش‌های انتخاباتی مکلفیت نهادهای امنیتی به ویژه وزارت دفاع ملی است و آنان از هیچ مسوولیتی، شانه خالی نکرده‌اند.

این در حالی است که مسوولان کمیسیون شکایات انتخاباتی، برخورد دوگانه وزارت دفاع ملی را خلاف اصل بی‌طرفی نهادهای دولتی می‌دانند و می‌گویند، به شکایات نامزدان طبق قانون رسیده‌گی خواهند کرد. دین‌محمد عظیمی، معاون کمیسیون شکایات انتخاباتی ثبت شکایت‌ها در برابر وزارت دفاع را تایید کرده و از وزارت دفاع ملی خواسته است که نهادهای دولتی به ویژه وزارت دفاع مکلف است هر آن امکاناتی را که در اختیار دسته‌های انتخاباتی آقای عبدالله و آقای غنی قرار می‌دهند، در اختیار نامزدان دیگر نیز قرار دهند. به سخن او، برخورد دوگانه با نامزدان «توطیه در برابر انتخابات» پنداشته می‌شود و هر نامزدی که به فکر تقلب و توطیه باشد، با تأدیب قانونی روبه‌رو خواهند شد. آمارهای این کمیسیون نشان می‌دهد که تا کنون حدود ۷۰ شکایت نسبت به تخطی و تخلفات انتخاباتی ثبت شده است. مسوولان این کمیسیون هم‌چنان از نامزدان ریاست جمهوری می‌خواهد هر شکایتی که در پیوند به برخورد دوگانه نهادهای دولتی داشته باشند، به گونه مستند با این کمیسیون در میان بگذارند. مسوولان کمیسیون شکایات به نامزدان انتخابات ریاست جمهوری اطمینان می‌دهند که به شکایت‌های نامزدان رسیده‌گی خواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا