ده‌ها زن و کودک زندانیان داعشی از سوریه به فرانسه بازگردانده شدند

دولت فرانسه اعلام کرده است که ۱۵ زن و ۳۲ کودک را که در اردوگاه‌های زندانیان جهادیان داعشی در شمال سوریه در بازداشت بودند، به فرانسه بازگردانده است.

این افراد به روز سه‌شنبه، ۲۴ جنوری، پس از آن بازگردانده شدند که سازمان ملل متحد، فرانسه را به عدم بازگرداندن اتباعش که در زندان‌های شمال سوریه بازداشت بودند، محکوم کرد.

این فرانسوی‌ها به‌گونه داوطلبانه به سرزمین‌های تحت سیطره داعش در عراق و سوریه سفر کرده بودند و پس از سقوط داعش در سال ۲۰۱۹ بازداشت شدند.

این سومین عملیات بازگرداندن گسترده اعضای داعش و خانواده‌های‌شان است که فرانسه تا به ‌حال انجام داده است.

این کشور به تاریخ ۵ جولای ۲۰۲۲، ۱۶ مادر و ۳۵ کودک و در ماه اکتبر نیز ۱۵ زن و ۴۰ کودک را به این کشور بازگردانده بود.

وزیر امور خارجه فرانسه روز سه‌شنبه، ۲۴ جنوری، در بیانیه‌ای در این باره گفته است: «کودکان زیر سن قانونی در اختیار دستگاه‌‌های مسوول حمایت از کودکان قرار داده شده‌اند تا تحت مراقبت پزشکی و اجتماعی قرار گیرند. بزرگ‌سالان نیز به مقام‌های قضایی مربوطه سپرده شدند.»

این زنان و کودکان بازگردانده‌شده از نزدیکان جهادگران داعشی بودند که در اردوگاه روژ که تحت کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه است، نگه‌داری می‌شدند.

خانواده‌ها و کودکان بازداشتی در سال ۲۰۱۹ از سازمان ملل خواسته بودند تا با فرانسه به دلیل نقض مواد ۲ و ۱۶ کنوانسیون منع شکنجه و رفتارهای غیرانسانی یا تحقیرآمیز، برخورد کند.

وزارت خارجه فرانسه هنوز تعداد دقیق زنان و کودکانی را که قرار است بازگردانده شوند، اعلام نکرده است. برخی از کودکان نیز در همین اردوگاه‌ها به دنیا آمده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا