دیده‌بان حقوق بشر: مقام‌های ایرانی تحقیق بی‌طرفانه در مورد مسمومیت دانش‌آموزان دختر را آغاز کنند

پس از نشر گزارش‌ها در مورد مسمومیت دانش‌آموزان دست‌کم ۵۸ مکتب در ایران، دیده‌بان حقوق بشر گفته است که این رویدادها باید به‌گونه جدی بررسی شود.

دیده‌بان حقوق بشر روز پنج‌شنبه، ۲ مارچ، در بیانیه‌ای گفته است که دولت ایران باید امنیت جان دانش‌آموزان دختر را تضمین کند.

دیده‌بان افزوده است: «مقامات ایرانی باید تحقیقات سریع، شفاف و بی‌طرفانه در مورد این مسمومیت‌های گزارش‌شده دختران در مکاتب ایران را آغاز کنند و عاملان آن را به دست عدالت بسپارند و امنیت همه دانش‌آموزان را تضمین کنند.»

این نهاد همچنان حکومت ایران را به نادیده گرفتن حقوق اولیه شهروندان ایرانی به ویژه زنان و دختران، متهم می‌کند و می‌افزاید که با این وجود، دلیل چندانی برای امیدواری به تحقیقات واقعی و انجام اقدامات مقتضی باقی نمی‌ماند.

خبرگزاری اعتماد ایران در اول مارچ گزارش داد که طی سه ماه گذشته، صدها دانش‌آموز دختر در حداقل ۵۸ مکتب در ۱۰ ولایت ایران مسموم شده‌اند.

در ادامه این‌ مسمومیت‌های مرموز، یونس پناهی، معاون وزیر صحت ایران که بعدها اظهاراتش را اصلاح‌کرد، گفت: «پس از مسمومیت‌های مکرر دانش‌آموزان در مکاتب قم، مشخص شد که عده‌ای خواستار تعطیلی همه مکاتب، به‌ویژه مکاتب دخترانه هستند.»

شماری از فرهنگیان ایران این رویدادهای پی‌هم را استفاده از شیوه‌های طالبانی برای سرکوب زنان و دختران عنوان کرده‌اند.

با این حال، تاکنون نتایج تحقیق در این مورد از سوی دولت ایران همه‌گانی نشده است.

گفتنی است که در پی بروز اعتراضات در دانشگاه‌های افغانستان علیه ممنوعیت آموزش و کار دختران، در چندین مورد دانش‌جویان دختر در خوابگاه‌های دخترانه نیز مسموم شده بودند.

دکمه بازگشت به بالا