مرکز خبرنگاران افغانستان: خشونت علیه خبرنگاران دو برابر شده است

۸صبح، کابل: همزمان با فرا رسیدن ۲۷ حوت، روز ملی خبرنگار، مرکز خبرنگاران افغانستان در گزارش سالانه‌اش به این مناسبت از دو برابر شدن خشونت علیه خبرنگاران و وخامت آزادی رسانه‌ها خبر داده است.

گزارش سالانه مرکز خبرنگاران افغانستان که روز شنبه، ۲۷ حوت، نشر شده، نشان می‌دهد که در سال ۱۴۰۱ فضای کار خبرنگاران و رسانه‌ها به‌گونه بسیار جدی محدود شده است.

براساس این گزارش، در سال جاری ۲۳۷ رویداد نقض حقوق خبرنگاران که شامل تهدید، بازداشت و برخورد خشونت‌آمیز می‌شود، به ثبت رسیده است.

این آمار در مقایسه با ۱۱۷ رویداد خشونت و تهدید در برابر خبرنگاران در سال ۱۴۰۰، افزایش دوبرابری را نشان می‌دهد. امسال اما هیچ رویداد قتل ثبت نشده است.

در گزارش مرکز خبرنگاران افغانستان آمده است که در جریان ۱۲ ماه گذشته، ۸ رویداد خشونت فزیکی و یا ضرب‌وشتم‌ خبرنگاران ثبت شده که از این میان ۴ رویداد در کابل و یک یک رویداد در ولایت‌های بلخ، سمنگان، ننگرهار، بادغیس و زابل بوده است.

در سال جاری ۹۴ مورد بازداشت‌های موقت خبرنگاران نیز ثبت شده که کابل با ۴۹ مورد در صدر قرار دارد.

یافته‌های این نهاد مدافع خبرنگاران نشان می‌دهد که استخبارات طالبان و وزارت امر به معروف این گروه به‌گونه مستقیم و غیرمستقیم در بازداشت، تهدید خبرنگاران و محدود کردن آزادی رسانه‌ها نقش داشته‌اند.

پس از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان، محدودیت‌های گسترده‌ای بر فعالیت خبرنگاران و رسانه‌ها وضع شده است.

دکمه بازگشت به بالا