نامزدان هنوز گزارش نخست مصارف مالی کمپین‌شان را ارایه نکرده‌اند

۸صبح، کابل: با آنکه مطابق به طرزالعمل داخلی تنظیم امور مالی مبارزات انتخاباتی نامزدان، دسته‌های انتخاباتی باید گزارش نخست مصارف مالی کارزارهای‌شان را روز گذشته در اختیار کمیسیون انتخابات قرار می‌دادند اما مسوولان در این کمیسیون می‌گویند، تا کنون هیچ گزارشیاز مصارف نامزدان انتخابات دریافت نکرده‌اند. 

بر بنیاد ماده هفتم طرزالعمل داخلی بخش تنظیم امور مالی مبارزات انتخاباتی نامزدان، دسته‌های انتخاباتی مکلف‌اند که در جریان دو ماه دوره‌ی مبارزات انتخاباتی، دو گزارش یک ماهه به کمیسیون انتخابات ارایه کنند. گزارش نخست در روزهای ۳۰ تا ۳۵ دوره‌ی مبارزات انتخاباتی (چهارم تا هشتم ماه سنبله سال جاری) و گزارش دومی باید در دوره‌ی سکوت (۴۸ ساعت قبل از روز انتخابات) در اختیار کمیسیون قرار گیرد.

با آنکه یک روز از این موعد سپری شده اما جعفرعلی نوری، رییس حقوق کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید، هیچ دسته انتخاباتی تا کنون گزارش مالی‌شان را در اختیار این کمیسیون قرار نداده است.  این مسوول کمیسیون مستقل انتخابات، از دسته‌های انتخاباتی خواست که هر چه زودتر تا سه روز دیگر گزارش‌های نخست مصارف مالی‌شان را در اختیار کمیسیون انتخابات قرار دهند.

سقف هزینه دو ماه مبارزه انتخاباتی برای هر نامزد انتخابات، حدود ۴۴۲ میلیون افغانی تعیین شده است. هزینه بیش‌تر از این سقف ممنوع اعلام شده و بر اساس لایحه و طرزالعمل‌های انتخاباتی تخطّی شمرده می‌شود. مسوولان در کمیسیون انتخابات مکلف‌اند تا دریابند که نامزدان بیش‌تر از سقف تعیین شده هزینه نکنند. به همین دلیل این مسوولان پس از دریافت نخستین گزارش، میزان مصارف کارزارهای انتخاباتی را مورد ارزیابی قرار می‌دهند.

در جریان کارزارهای انتخابات ریاست جمهوری پیشین و در سال ۲۰۱۴، سقف هزینه مبارزات انتخاباتی هر نامزد حدود ۱۰ میلیون افغانی  پیش‌بینی شده بود. اما در انتخابات کنونی این رقم شاهد یک افزایش بی‌پیشینه است. یعنی حدود ۴۴ درصد افزایش در محدوده‌ی مصارف کمپین هر نامزد به میان آمده است.

کارزارهای انتخاباتی به تاریخ ششم اسد، در سراسر کشور آغاز شد. با آن‌که حدود یک ماه از این کارزارها سپری می‌شود اما فضای مبارزات انتخاباتی بسیار کم‌رنگ است. نامزدان انتخاباتی هنوز بیش‌تر برنامه‌های مبارزات‌شان را در کابل برگزار کرده‌اند و تنها برخی از آن‌ها به همین منظور سفرهای ولایتی داشته‌اند.

قرار است که انتخابات ریاست جمهوری کشور به تاریخ ششم میزان برگزار شود. به شمول عبدالله و غنی ۱۸ نفر در انتخابات ششم میزان نامزد بودند. با پیوستن زلمی رسول به دسته انتخاباتی اشرف غنی، شمار این نامزدان به ۱۷ نفر کاهش یافت.

دکمه بازگشت به بالا