بانک توسعه آسیایی کار تمویل پروژه تاپی را متوقف کرده است

۸صبح، کابل: طبق گزارش رسانه‌های پاکستانی، بانک توسعه آسیایی تمویل پروژه ۱۰ میلیارد دالری تاپی را متوقف کرده است. پروژه انتقال گاز بین ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هند که بخش اعظم آن از افغانستان می‌گذرد، طبق اعلام یک مقام ارشد پاکستانی به علت به رسمیت شناخته نشدن حکومت کنونی، کار تمویلش از سوی بانک توسعه آسیایی متوقف شده است.

نیوز انترنیشنال پاکستان، گزارش داده است که یک مقام ارشد وزارت انرژی پاکستان با استناد به گزارش نشست اخیر در اسلام‌آباد با مقامات ترکمنستان گفته است که بانک توسعه آسیایی تمامی فعالیت‌های خود در زمینه تمویل پروژه تاپی را متوقف کرده و این پروژه با رکود مواجه شده است. این مقام وزارت انرژی پاکستان علت تصمیم بانک آسیایی را به رسمیت شناخته نشدن حکومت موجود از سوی سازمان ملل متحد و کشورهای عضو این سازمان خوانده است.

این رسانه هم‌چنان گزارش داده است که یک سخنگوی بانک توسعه آسیایی نیز تأیید کرده است که تمویل پروژه تاپی تا اطلاع بعدی متوقف شده است. این سخنگو نخواسته است که نامش افشا شود. بانک توسعه آسیایی تمویل و هماهنگ‌کننده پروژه تاپی است.

خط لوله گاز تاپی حدود یک هزار و ۸۰۰ کیلومتر طول دارد که ۷۵۰ کیلومتر آن از افغانستان می‌گذرد. ولایات هرات، فراه، هلمند و قندهار در مسیر عبور خط لوله گاز ترکمنستان به کشورهای هند و پاکستان قرار دارند.

نماینده‌گان وزارت‌های داخله و دفاع در ۴ حوت با سفیر ترکمنستان در افغانستان و رییس پروژه تاپی دیدار و گفت‌وگو کردند و اعلام شد که در این نشست طرح امنیتی پروژه تاپی ارائه شده است. چنان که اعلام شد که در این نشست مقامات ترکمنستان گفته‌ بودند که کار عملی پروژه تاپی تا چند روز آینده آغاز می‌شود.

چهار سال پیش در «مراسم آغاز کار عملی پروژه تاپی» در هرات، در حضور رییس جمهور ترکمنستان و نخست‌وزیر پاکستان، محمداشرف غنی، رییس جمهور پیشین افغانستان، وعده سپرد که گاز تاپی تا دو سال دیگر، یعنی در سال ۱۳۹۸ خورشیدی، خانه‌های باشنده‌گان هرات را روشن می‌کند؛ وعده‌ای که مانند صدها وعده دیگر غنی، هرگز عملی نشد.

دکمه بازگشت به بالا