هیأتی برای بررسی چگونه‌گی کشته شدن چهار برادر از سوی نیروهای امنیت ملی به ننگرهار رسید

۸صبح، کابل: لوی‌سارنوالی برای بررسی چگونه‌گی کشته شدن چهار برادر که در یک عملیات امنیت ملی کشته شدند، یک هیأت را به ننگرهار فرستاده است.

عطاالله خوگیانی، والی ننگرهار، روز جمعه، پانزدهم سنبله، به روزنامه ۸صبح گفت که این هیأت از سوی لوی‌سارنوالی گماشته شده است و در ترکیب آن، محمدداوود افضلی رییس جرایم امنیت داخلی و خارجی و شمس‌الله احمدزی، رییس عمومی تحقیق لوی‌سارنوالی شامل هستند.

به گفته خوگیانی، این هیأت با شاه‌محمود میاخیل والی و نظرعلی واحدی، رییس امنیت ملی ننگرهار دیدار و گفت‌وگو کرده است.

خوگیانی افزود که این هیأت پس از بررسی مجرمان را شناسایی و به دستگاه عدلی و قضایی برای محاکمه خواهد فرستاد.

روز پنج‌شنبه گزارش شد که چهار غیرنظامی که باهم برادر بودند، در یک عملیات شب‌هنگام نیروهای امنیت ملی در ننگرهار کشته شدند. قطعه «۰۲» اما گفته است که عملیات علیه گروه داعش اجرا شده و در نتیجه آن چهار نفر از اعضای این گروه کشته شده‌اند.

به دنبال آن شماری از باشنده‌گان ولایت ننگرهار دست به اعتراض زدند و جنازه این چهار نفر را در برابر مقام این ولایت به رسم اعتراض انتقال دادند.

کشته شدن چهار غیرنظامی در ننگرهار سبب شد تا معصوم استانکزی، رییس عمومی امنیت ملی نیز از سمتش کنار برود. محمداشرف غنی، استعفای او را پذیرفته است.

رییس جمهور غنی روز گذشته در یک نشست اضطراری که با حضور مسوولان امنیتی در ارگ ریاست جمهوری در این باره برگزار شد، گفت در عملیاتی که بر ضد گروه داعش در ولایت ننگرهار راه‌اندازی شده بود، «تعدادی از جوانان به گونه‌ای بی‌رحمانه کشته شده‌اند.»

رییس جمهور غنی در این نشست گفته است که تلفات افراد ملکی به هیچ وجه قابل قبول نیست و این رویداد به گونه‌‎ای جدی دنبال خواهد شد. او توضیح داده بود که پس از وارد شدن تلفات به افراد ملکی در ولسوالی‌های خوگیانی ولایت ننگرهار و زرمت ولایت پکتیا، هرچند در طرزالعمل این عملیات تغییراتی به میان آمد اما به گفته وی، مسوولان نتوانستند که از تلفات افراد ملکی جلوگیری کنند.

رییس جمهور در این نشست از لوی‌سارنوال خواست تا بر اساس قوانین کشور موضوع وارد شدن تلفات به افراد ملکی در ولایت ننگرهار را بررسی و هر فردی که در پیوند به قتل افراد یاد شده متهم شناخته شوند، مطابق به قانون با آن‌ها برخورد کند.

دکمه بازگشت به بالا