حزب عمران خان سازمان‌های اطلاعاتی را به ایجاد خشونت در پاکستان متهم کرد

حزب تحریک انصاف پاکستان به رهبری عمران‌ خان، نخست‌وزیر پیشین این کشور، سازمان‌های اطلاعاتی پاکستان را مسوول تیراندازی‌ها و خشونت‌های اخیر عنوان کرد.

بربنیاد گزارش خبرگزاری فرانسه، این حزب روز سه‌شنبه ۱۶ می،  در بیانیه‌ای بر شناسایی «عوامل دخیل در اعتراضات خشونت‌آمیز» تاکید کرده است.

در اعلامیه حزب تحریک انصاف آمده است: «ما شواهد قابل توجهی برای ارایه در هر گونه تحقیقاتی داریم که نشان می‌دهد ایجاد آتش‌سوزی و در برخی جاها تیراندازی‌ها توسط افراد سازمان‌های اطلاعاتی انجام شد که می‌خواستند زد و خورد بوجود آورده و حزب تحریک انصاف پاکستان را مسوول آن معرفی کنند تا از این طریق سرکوب جاری را توجیه کنند.»

عمران خان، نخست‌وزیر پیشین پاکستان هفته‌گذشته از دادگاه عالی اسلام‌آباد بازداشت شد، اما این محکمه پس از دور روز بازداشت خان را غیرقانونی خوانده و حکم رهایی او را صادر کرد.

بازداشت خان سبب شکل‌گیری موجی از اعتراضات گسترده و خشونت‌بار هواداران وی در سراسر پاکستان شد.

در پی این اعتراض‌ها، درگیری‌های خشونت‌آمیز میان معترضان و پولیس رخ داد، ساختمان‌های دولتی به آتش کشیده شد و خساراتی به تاسیسات نظامی نیز به میان آمد.

این درگیری‌ها ۹ کشته بر جای گذاشت و بیش از ۷ هزار نفر نیز بازداشت شده‌اند.

افزون بر این، دستکم ۱۹ عضو حزب تحریک انصاف پاکستان به اتهام دامن زدن به خشونت‌ها بازداشت شده‌اند.

دولت شهباز شریف، نخست‌وزیر پاکستان به تازه‌گی گفته است که «آشوب‌گران» و حامیان آن‌ها که در جریان اعتراضات پس از  بازداشت عمران خان، نخست‌وزیر پیشین این کشور به دارایی‌های دولتی و تاسیسات نظامی پاکستان حمله کردند، بر اساس قوانین ارتش آن کشور محاکمه خواهند شد.

دکمه بازگشت به بالا