وزارت زراعت: در سال جاری ۶.۶ میلیون نهال جلغوزه و ۳.۵ میلیون نهال پسته غرس شده است

۸صبح، کابل: وزارت زراعت، آبیاری و مالداری گفته که که در سال جاری خورشیدی، این وزارت ۶.۶  میلیون نهال جلغوزه و ۳.۵ میلیون نهال پسته غرس کرده است. حشمت الله غفوری، معین وزارت زراعت آبیاری و مالداری به روز پنج‌شنبه، ۲۱ سنبله گفت که سال گذشته از جنگلات جلغوزه افغانستان بیش از ۲۳ هزار تن محصول به دست آمده است.

آن طوری که معلومات وزارت زراعت، آبیاری و مالداری نشان می‌دهد، جنگلات جلغوزه در ۹ ولایت افغانستان وجود دارد و تا اکنون ۴۴ هزار هکتار زمین را احتوا می‌کند.

به گفته این وزارت، افزون بر جلغوزه، پسته نیز از محصولات عمده زراعتی درافغانستان به شمار می‌رود و در حال حاضر در شمال کشور در ۱۱ ولایت به شمول هرات کشت می‌شود. هم اکنون ۳۵۷۱ هکتار جنگل پسته در این ولایت‌ها موجود است و به گفته مسولان وزارت زراعت، سال گذشته بیش از ۲۵ هزار تن از این جنگلات محصول به دست آمده است.

حشمت الله غفوری، معین وزارت زراعت آبیاری و مالداری، در ادامه گفت که قرار است وزارت زراعت بزرگ‌ترین باغ پسته را در زمینی به مساحت ۳۰ هزار هکتار و در آینده نزدیک در ولایت هرات ایجاد کند. همچنان به گفته وی، قرار است ۱۰ هزار هکتار باغ پسته در دیگر ولایت‌ها نیز تاسیس شود.

ریاست عمومی اداره امور ریاست جمهوری، امروز «نشست ملی توسعه تولیدات و صادرات جلغوزه و پسته افغانستان به بازارهای جهانی» را برگزار کرد.

خان ولی بشرمل، معاون تخنیکی اداره امور، گفت که در این نشست بر سر احیای جنگلات پسته و جلغوزه، ایجاد جنگلات تازه، جمع‌آوری و بسته‌بندی معیاری و صادرات این دو محصول به بازارهای جهانی، بحث و نتایج آن با ریاست جمهوری در میان گذاشته می‌شود. 

آقای بشرمل با تأکید بر ضرورت مشارکت بین مردم و حکومت افزود که نیاز است تا میزان تولیدات پسته در شمال و جلغوزه در جنوب کشور، انکشاف داده شود.

از سویی هم معاونین والی‌های ولایت‌های هرات، ننگرهار و خوست در این نشست زمینه برای احیا و ایجاد جنگلات پسته و جلغوزه در شمال و جنوب کشور را مساعد دانسته، اما خواهان زمینه‌سازی برای ایجاد فابریکه‌های معیاری پروسس و بسته بندی به این دو محصول شدند.

اجمل حمید عبدالرحیم‌زی، معین وزارت صنعت و تجارت، نیز که در این نشست حضور داشت، با اشاره به افزایش میزان صادرات گفت که صادرات افغانستان در چهار سال گذشته ۵۷ درصد افزایش یافته است. او افزود که جلغوزه، پسته و زعفران از اقلام مهم صادراتی افغانستان است و در حال حاضر از ۱۶ کشور جهان تقاضا برای خرید جلغوزه وجود دارد.

عبدالرحیم‌زی در ادامه تصریح کرد که وزارت صنعت و تجارت در تلاش آن است تا گراف صادرات افغانستان افزایش یابد و تا ختم سال روان میزان مجموعی صادرات به حدود یک میلیارد دالر برسد.

خان جان الکوزی، معاون اتاق تجارت وسرمایه گذاری افغانستان در این نشست به نمایندگی از سکتور خصوصی اطمینان داد که در زمینه افزایش میزان تولید، پروسس و صادرات محصولات داخلی تلاش صورت می‌گیرد.

پیش از این رییس جمهور غنی گفته بود که جلغوزه و پسته افغانستان باید به حیث یک سرمایه ملی دیده شود و بالای صادرات، بسته بندی و در نظر گرفتن معیارهای صادراتی توجه خاصی صورت گیرد.

در ماه عقرب سال گذشته دولت افغانستان برای صادرات «جلغوزه» به کشور چین به عنوان بزرگ‌ترین خریدار این محصول، دهلیز هوایی ویژه‌ای را افتتاح کرد و همان زمان اعلام شد که قرار است دولت حداقل در هر هفته ۲۰ تن جلغوزه را با نشان استاندارد افغانستان به چین صادر کند.

دکمه بازگشت به بالا