انتقاد رییس اجرایی از افزایش تلفات غیرنظامیان در عملیات نیروهای دولتی

۸صبح، کابل: عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی، از افزایش تلفات غیرنظامیان در جریان عملیات‌های نیروهای دولتی انتقاد کرد.

او که روز جمعه، بیست‌ونهم سنبله، در مراسم گرامی‌داشت از هشتمین سالروز ترور شدن برهان‌الدین ربانی، رییس جمهور سابق صحبت می‌کرد، افزود گفت که تلفات غیرنظامیان در جریان عملیات نیروهای دولتی افزایش یافته است و باید مسوولان در این باره به صورت جدی توجه کنند.

رییس اجرایی گفت که تلفات غیرنظامیان در عملیات نیروهای دولتی غیرعامدانه و به صورت اشتباهی صورت می‌گیرد، اما باید جلو آن گرفته شود.

عبدالله عبدالله هم‌چنان گفت که ادامه تلفات غیرنظامیان سبب تشویش مردم افغانستان شده است و فاصله میان دولت و ملت را بیش‌تر می‌کند. او از مسوولان نهادهای امنیتی خواست تا در راستای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان، یک تدبیر جدی را روی دست بگیرند.

این در حالی است که روز پنج‌شنبه گزارش شد که در پی بمباران هواپیمای بی‌سرنشین، شماری از غیرنظامیان در ولسوالی خوگیانی ولایت ننگرهار کشته شد‌ه‌اند. شماری از اعضای شورای ولایتی ننگرهار گفته‌اند که در حمله هوایی که بر تجمع کارگران در مزارع پسته انجام شده است، ۳۰ نفر کشته و ۴۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

اما عطالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار گفته است که این حمله هوایی برای سرکوب گروه داعش سازمان‌دهی شده بود، اما به شماری از غیرنظامیان تلفات وارده شده است.

تلفات غیرنظامیان در جنگ افغانستان از سویه‌های دردناک این جنگ خوانده می‌شود که همیشه واکنش نهادهای حقوق بشری را در قبال داشته است.

هرچند در گزارش‌های نهادهای مانند کمیسیون مستقل حقوق بشر و نماینده‌گی سیاسی سازمان ملل متحد در کابل یا یوناما، بیش‌ترین مسوولیت کشتار غیرنظامیان به «عناصر ضد دولت» نسبت داده می‌شود، اما در برخی از عملیات‌های نیروهای دولتی نیز گاهی به غیرنظامیان تلفات وارد شده است.  

 

 

دکمه بازگشت به بالا