هند دو میلیون نفر را از لیست شهروندانش خارج کرد

دولت هند با انتشار آخرین نتیجه بررسی وضعیت شهروندان ایالت آسام، در شمال‌شرقی این کشور، اعلام کرد که بیش از ۱/۹ میلیون نفر از سیاهه شهروندان کنار گذاشته شده‌اند. منتقدان دولت می‌گویند که بسیاری از این افراد اقلیت مسلمان اهل این منطقه‌اند.

به گزارش یورونیوز، این آخرین نتیجه بررسی‌هایی است که از چند سال پیش در هند آغاز شده و در آن ضمن برنامه «ثبت ملی شهروندان» (NRC) مدارک شناسایی و وضعیت اقامتی حدود ۳۳ میلیون نفر بازبینی شده است.

پراتیک هاجلا، مدیر هم‌آهنگی این سازمان اعلام کرد:‌ «هرکس از نتایج اعلام‌شده درباره وضعیتِ خود شکایتی دارد، آن را به دادگاه ویژه اتباع خارجی ارایه کند.»

گرچه این افراد ۱۲۰ روز مهلت دارند شکایت خود را ثبت کنند، اما هنوز مشخص نیست که بعد از این چه سرنوشتی در انتظار افرادی است که شهروندی آن‌ها تأیید نشده است.

برنامه «ثبت ملی شهروندان» سیاهه‌‌ای ارایه می‌کند از نام افرادی که توانسته‌اند ثابت کنند پس از اعلام جدایی پاکستان در سال ۱۹۷۱ از بنگله‌دیش راهی کشور همسایه یعنی هند شده‌ و از آن زمان در آن‌جا ساکن بوده‌اند.

دولت ملی‌گرای هند به رهبری نارندرا مودی، اعلام کرده است که این بررسی گسترده به‌ ویژه برای رسیده‌گی وکنترل آن دسته از مهاجران غیرقانونی صورت گرفته که از بنگله‌دیش به هند آمده‌اند.

هم‌چنین در این فرآیند دولت هند تا کنون هزاران نفر را بازداشت و در اردوگاه‌های ویژه‌ نگهداری کرده است. در حال حاضر بیش از هزار نفر، به اتهام مهاجرت غیرقانونی، در ۶ اردوگاه ایالت آسام در این اردوگاه‌های شبیه زندان به سر می‌برند.

این در حالی است که کنش‌گران حقوق بشر از یک سو این اقدام دولت هند را اقدامی در راستای برخورد با اقلیت‌های قومی، به ‌ویژه بنگالی‌های مسلمان ساکن آسام دانسته‌ و از سوی دیگر شرایط افراد ساکن این اردوگاه‌ها را بد توصیف کرده‌اند.

اقدام اخیر دولت هند یک ماه پس از آن صورت می‌گیرد که هند به صورت یک‌جانبه خودمختاری منطقه جامو و کشمیر را لغو کرد، ایالتی که اکثریت ساکنانش مسلمان هستند.

دکمه بازگشت به بالا