حکومت افغانستان: میزبانی از طالبان خلاف اصول و روابط کشورها است

۸صبح، کابل: حکومت افغانستان در واکنش به سفر یک هیأت طالبان به ایران و دیدار با مقام‌های این کشور گفته است که گروه طالبان یک خطر جدی برای امنیت منطقه و جهان است و بنا بر این میزبانی از این گروه خلاف تمام اصول و روابط میان کشورها است.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری روز سه‌شنبه، بیست‌وششم سنبله، به روزنامه ۸صبح گفت: «طالبان‌ هم چنان افغان‌ها را می‌کشند و به افتخارمسوولیت آن‌را می‌گیرند. روایت طالبان جنگ، خشونت و کشتار مردم است.»

او در ادامه افزود که طالبان یک «خطر و تهدید» جدی برای امنیت منطقه و جهان به شمار می‌رود و میزبانی از این گروه خلاف اصول و روابط میان کشورها و به ویژه برای حکومت افغانستان است که همیشه خواهان تأمین روابط نیک با همسایه‌هایش می‌باشد.

گروه طالبان پس از شکست مذاکرات‌شان با امریکا، تاکنون به روسیه و ایران سفر کرده است.

این گروه  به تازه‌گی اعلام کرده است که یک هیأت چهار نفری این گروه به تهران، پایتخت ایران سفر و با مقام‌های این وزارت خارجه این کشور دیدار کرده است. این سفر نیز به دنبال شکست مذاکرات میان امریکا و گروه طالبان صورت گرفته است.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر قطر گروه طالبان گفته است که هیأت این گروه که به ایران سفر کرده است، از سوی عبدالسلام حنیف رهبری و ریاست می‌شود.

به گفته شاهین، روند صلح، تحولات اخیر و مصونیت پروژه‌های اقتصادی ایران و راه‌کار صلح پایدار از محور گفت‌وگوهای هیأت طالبان با مقام‌های وزارت خارجه ایران بوده است.

در همین حال، خبرگزاری تسنیم ایران گزارش کرده است که اعضای دفتر سیاسی طالبان در قطر پس از سفر به مسکو عازم تهران شده تا با مقامات ایرانی پیرامون مذاکرات صلح افغانستان به گفت‌وگو کنند.

به گزارش این خبرگزاری، اعضای دفتر سیاسی طالبان در تهران با برخی مقامات وزارت امور خارجه و هم‌چنین مقامات سیاسی جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت‌وگو کرده‌اند. روند صلح، مذاکرات بین‌الافغانی و توقف مذاکرات صلح میان طالبان و امریکا از جمله موضوعات مورد بحث میان اعضای دفتر سیاسی طالبان و مقامات جمهوری اسلامی ایران بوده است.

پیش‌تر رییس جمهور غنی از کشورهای منطقه خواسته بود تا با طالبان به مثابه یک گروه برخورد کنند.

امریکا و گروه طالبان که در آستانه امضای توافق‌نامه صلح پس از نُه ماه مذاکره قرار داشتند، در آخرین لحظات از سوی دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا مذاکرات متوقف شد. دونالد ترمپ دلیل این اقدام را کشته شدن یک سرباز امریکایی و ۱۱ غیرنظامی عنوان کرده بود. این افراد در حمله‌ای از سوی گروه طالبان در منطقه شش درک کابل کشته شدند.

پس از اقدام حکومت امریکا برای توقف مذاکرات، حکومت افغانستان نیز تمام تلاش‌های مذاکرات صلح را متوقف کرده است.

دکمه بازگشت به بالا