سران هفت کشور صنعتی جهان برای مشوره در مورد حمله روسیه بر اوکراین با هم دیدار کردند

رویترز گزارش داده است که جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا صبح پنج‌شنبه، ٢۴ فبروری، با همتایان خود از متحدان گروه هفت دیدار کرده است تا در واکنش به حمله روسیه به اوکراین، تدابیر شدیدتری را علیه مسکو بگیرند.

این خبرگزاری به نقل از یک مقام در کاخ سفید گفته است که بایدن اواخر روز چهارشنبه با ولادیمیر زلنسکی، رییس‌جمهور اوکراین گفت‌وگو کرد.

او همچنان اوایل روز پنج‌شنبه، جلسه شورای امنیت ملی خود را برای گفت‌وگو درباره آخرین تحولات اوکراین تشکیل داد.

کاخ سفید گفت که نشست مجازی بین ایالات متحده و متحدانش جریان دارد، زیرا این گروه آماده پاسخگویی به حمله تهاجمی روسیه به اوکراین است.

بایدن نوشت: «رییس جمهور پوتین یک جنگ از پیش طراحی شده را انتخاب کرده است که منجر به تلفات فاجعه‌بار زنده‌گی و رنج انسانی خواهد شد.»

این اتفاق اندکی پس از آن رخ داد که پوتین مجوز عملیات نظامی در شرق اوکراین را صادر کرد و صدای انفجارهایی در کی‌یف ،پایتخت اوکراین و شهر دونتسک شنیده شد.

کاخ سفید اعلام کرده است که بایدن عواقب بیش‌تری را که ایالات متحده و متحدان و شرکایش بر روسیه تحمیل خواهند کرد را اواخر روز پنج‌شنبه اعلام خواهد کرد.

رییس جمهور ایالات متحده گفت که واشنگتن همچنان با متحدان ناتو برای اطمینان از یک پاسخ قوی و متحد که از هرگونه تجاوز علیه ائتلاف جلوگیری می‌کند، هماهنگ خواهد کرد.

ناتو که قرار است روز جمعه نشست اضطراری برگزار کند، روز پنج‌شنبه اعلام کرد که حضور نیروهای خود در جناح شرقی را تقویت کرده و صدها هواپیمای جنگی و کشتی را در حالت آماده‌باش قرار داده است.

تا کنون کشورهای غربی که متحد اوکراین خوانده می‌شوند، تحرکات نظامی در واکنش به حمله روسیه انجام نداده‌ اند.

این کشورها تنها برخی از تحریم‌ها را علیه مسکو وضع کرده‌اند.

گفتنی است که ایالات متحده امریکا، بریتانیا، آلمان، فرانسه، ایتالیا، کانادا و جاپان که به عنوان هفت کشور صنعتی جهان شناخته می‌شوند، عضویت G۷ را دارند.

پیش از این، روسیه نیز عضویت این گروه را داشت، اما در ادامه عضویت مسکو به حالت تعلیق درآمد.

دکمه بازگشت به بالا