شورای امنیت سازمان ملل: طالبان به سیاست‌های مستبدانه‌ پشتون‌محورشان برگشته‌اند

۸صبح، کابل: کمیته تعزیرات شورای امنیت سازمان ملل متحد در گزارش تازه خود نوشته است که طالبان به سیاست‌های مستبدانه پشتون‌محور دهه ۹۰ بازگشته‌اند.

 در گزارش تیم تحریم و نظارت کمیته تعزیرات شورای امنیت که بخشی از آن را نصیر احمد فایق، سرپرست نمایندده‌گی افغانستان در سازمان ملل، روز شنبه، ۲۰ جوزا، توییت کرده آمده است که پالیسی اداره‌ طالبان بیشتر براساس سیاست حذف و سرکوب مخالفان‌شان است.

 براساس این گزارش، طالبان بر سر تقسیم قدرت در سطح مرکز و ولایات دچار اختلافات شدید هستند و رهبران طالبان مقیم کابل نیز در تصمیم‌گیری‌های بزرگ نقشی ندارند.

برپایه اطلاعات این گزارش، در کابینه طالبان پنج وزیر غیرپشتون است و از ۳۴ والی ۲۵ والی پشتون و نُه والی غیرپشتون است که این دال بر پشتون‌محوری بودن رژیم طالبان دارد.

 در گزارش کمیته تعزیرات شورای امنیت همچنان آمده است که طالبان به توافق‌نامه‌ دوحه در خصوص قطع روابط با سایر گروه‌های تروریستی عمل نکرده و رابطه‌ خود را با گروه‌های القاعده و تحریک طالبان پاکستانی پابرجا نگه داشته‌اند.

گزارش افزوده است که القاعده در خاک افغانستان در حال بلند بردن توانایی‌های عملیاتی خود است و همچنان طالبان پاکستانی در همسویی با طالبان افغان، حملات‌شان در پاکستان را افزایش داده‌اند.

 پس از نشر گزارش‌ها در خصوص کاهش کشت مواد مخدر در افغانستان از سوی یک مرکز تحقیقی بریتانیایی (آلسیس)، در گزارش شورای امنیت سازمان ملل آمده است که قیمت‌های مواد مخدر و تولید بیشتر متامفتامین افزایش یافته و افراد کلیدی طالبان در تولید و قاچاق مواد مخدر دست دارند.

 طالبان تا کنون به این گزارش واکنشی نشان نداده‌اند.

 پیشتر علی میثم نظری، مسوول روابط خارجی جبهه مقاومت ملی به رهبری احمد مسعود، در واکنش به نشر گزارش شورای امنیت سازمان ملل گفت که این گزارش ادعای آنان در خصوص همکاری طالبان با گروه‌های تروریستی در افغانستان را تایید می‌کند.

دکمه بازگشت به بالا