طالبان در بامیان عالمان شیعه را از شرکت در آزمون تثبیت‌ سویه منع کردند

۸صبح، بامیان: منابع محلی در ولایت بامیان می‌گویند که آمریت تعلیمات اسلامی ریاست معارف طالبان در این ولایت عالمان دین اهل تشیع را از اشتراک در آزمون تثیبت سویه منع کرده و به آنان فورم شمولیت نداده است.

منابع معتبر محلی روز پنج‌شنبه، ۲۱ ثور، به روزنامه ۸صبح گفتند که شماری از این عالمان حدود ۲۰ روز پیش مرحله نخست (تقریری/شفاهی) این آزمون را موفقانه سپری کرده و واجد شرایط برای مرحله بعدی شناخته شده‌ بودند.

یک منبع گفت: «هنگامی‌‌که برای دریافت فورم به هدف شمولیت در مرحله بعدی آزمون به آمریت تعلیمات اسلامی ریاست معارف طالبان در بامیان مراجعه کرده‌اند، مسوولان این آمریت به آن‌ها می‌گویند از وزارت دستور آمده که به عالمان شیعه فورم توزیع نکنید.»

محمدحسن رضوانی و عبدالحمید حجتی، دو تن از عالمان شیعه که در آزمون تثیبت سویه علما در ریاست معارف طالبان در بامیان اشتراک کرده بودند، می‌گویند که در مرحله نخست شفاهی این آزمون اشتراک کرده و‌ نمره کامیابی را هم به‌دست آورده‌اند، اما به‌دلیل شیعه بودن از اشتراک در مرحله بعدی منع شده‌اند.

مسوولان محلی طالبان در بامیان تاکنون در این مورد چیزی نگفته‌اند.

گفتنی است که وزارت معارف طالبان آزمون تثیبت سویه را برای علمای دین در سراسر کشور راه‌اندازی کرده و به علمای که در این آزمون نمره کامیابی را بگیرند، اسناد دوره لیسه (صنف ۱۲) و دوره نیمه عالی (صنف ۱۴) داده می‌شود.

دکمه بازگشت به بالا