نشست وزیران خارجه کشورهای همسایه افغانستان؛ متقی عازم سمرقند شد

۸صبح، کابل: در آستانه برگزاری چهارمین نشست وزیران امور خارجه کشورهای همسایه افغانستان، وزارت خارجه طالبان گفته که امیرخان متقی، سرپرست این وزارت، عازم اوزبیکستان شده است.

حافظ ضیا احمد، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه طالبان، صبح روز پنج‌شنبه، ۲۴ حمل، در رشته توییت‌هایی از سفر هیات طالبان به رهبری امیرخان متقی برای اشتراک در این نشست به شهر سمرقند، خبر داده است.

به گفته ضیا احمد، انتظار می‌رود که در حاشیه چهارمین نشست وزیران خارجه کشورهای همسایه افغانستان، سرپرست وزارت خارجه طالبان با شماری از وزیران خارجه کشورهای همسایه دیدارهای دوجانبه نیز داشته باشد.

معاون سخنگوی وزارت امور خارجه طالبان اما مشخص نکرده است که متقی با وزیران خارجه کدام کشورها دیدار دوجانبه خواهد داشت.

امیرخان متقی در حالی راهی سمرقند اوزبیکستان شده است که در نشست‌های اول و دوم وزیران خارجه کشورهای همسایه افغانستان از طالبان دعوت نشده بود.

این نشست با حضور نماینده طالبان در حالی برگزار می‌شود که پیش از این کشورهای همسایه شمالی افغانستان به‌عنوان اعضای سازمان پیمان امنیت جمعی از افزایش تهدیدهای تروریستی و قاچاق مواد مخدر از طریق مرزهای افغانستان ابراز نگرانی کرده‌اند.

در پی تسلط طالبان بر افغانستان، این دومین دور نشست وزیران خارجه کشورهای همسایه افغانستان با حضور وزیران خارجه روسیه،‌ چین، ایران، پاکستان، تاجیکستان، ترکمنستان و اوزبیکستان است.

دکمه بازگشت به بالا