افزایش خشونت‌ علیه زنان در بامیان؛ دو زن با خوردن مرگ موش خودکشی کردند

۸صبح، بامیان: منابع محلی می‌گویند که در چهار رویداد جداگانه، چهار زن ۱۶ تا ۴۵ ساله در ولسوالی‌های سیغان، یکه‌ولنگ نمبر۱ و مرکز بامیان به دلیل خشونت‌های خانواده‌گی با خوردن مرگ موش اقدام به خودکشی کرده‌اند.

منابع می‌گویند که از شمار چهار زنی که در ولایت بامیان مرگ موش خورده‌اند، دو تن آن‌ها روز یک‌شنبه، ۲ دلو، جان باختند.

منابع تاکید می‌کنند که جان‌باخته‌گان، یک دختر ۱۶ ساله و یک زن ۴۵ ساله از باشنده‌گان روستاهای «قرونه» و «سرقول» ولسوالی‌های سیغان و یکه‌ولنگ نمبر۱ بامیان بوده‌اند.

یک منبع معتبر از شفاخانه ولایتی بامیان به شرط افشا نشدن هویتش می‌گوید که دو دختر دیگر نیز در این شفاخانه زیر تداوی قرار دارند.

در همین حال عبدالصبور فرزان سیغانی، سخنگوی والی طالبان در بامیان، نیز می‌گوید: «یک دختر ۱۶ ساله و یک زن ۵۰ ساله باشنده‌گان ولسوالی‌های سیغان و یکه‌ولنگ نمبر۱ بامیان با خوردن مرگ موش اقدام به خودکشی کرده که سرانجام در شفاخانه ولایتی بامیان درگذشته‌اند.»

سخنگوی والی طالبان در بامیان، علت خودکشی این دو زن را خشونت‌های خانواده‌گی عنوان کرده است.

دفتر رسانه‌های فرماندهی امنیه طالبان در بامیان نیز با نشر خبرنامه‌ای، این رویدادها را تایید کرده، اما درباره علت‌ و‌ انگیزه آن جزییات ارایه نکرده است.

گفتنی‌ است که پس از تسلط طالبان بر کشور، نهادها و اداره‌هایی که به مشکلات و خشونت‌ها علیه زنان رسیده‌گی می‌کردند، بسته شدند و این امر سبب افزایش خشونت‌ علیه زنان شده است.

دکمه بازگشت به بالا