روسیه امریکا را متهم به پشتیبانی از داعش و القاعده در افغانستان کرد

۸صبح، کابل: سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، گفته است که امریکا از گروه‌های تروریستی مانند داعش و القاعده در افغانستان پشتیبانی قوی می‌کند.

خبرگزاری تاس به نقل از وزارت امور خارجه روسیه گزارش داده است که لاوروف، این اظهارات را روز دوشنبه، ۱۵ جوزا، هِنگام بازدید از یک پایگاه نظامی روسیه در تاجیکستان بیان کرد.

وزیر امور خارجه روسیه، همچنان به سخنان اخیر سفیر امریکا در تاجیکستان درباره عدم حمایت این کشور از گروهای نظامی مخالف طالبان در افغانستان واکنش نشان داده و از همه طرف‌های درگیر در افغانستان خواسته تا وارد گفت‌وگو شوند.

وی افزوده است: «این موارد به زبان دیپلماسی، اظهارات نادرست است. به‌خوبی مشخص است که امریکا فعالانه از شبه‌نظامیان داعش در افغانستان، القاعده و سایر گروه‌های تروریستی وابسته به آن حمایت می‌کند. هدف این است که اجازه نمی‌دهد، افغانستان آرام شود.»

تا کنون مقام‌های امریکایی در مورد این اظهارات وزیر خارجه روسیه، واکنشی نشان نداده‌اند، اما در گذشته واشنگتن همواره حمایت از گروه داعش در افغانستان را به‌شدت رد کرده است.

این دیپلومات روسیه خاطرنشان کرد که واشنگتن در تلاش‌ جابه‌جایی تجهیزات نظامی خود در کشورهای همسایه افغانستان است.

با این حال، لاوروف جزییات بیشتر در مورد این ادعایش ارایه نکرده است.
پس از بازگشت دوباره طالبان به کشور، نگرانی کشورهای همسایه نسبت به حضور گروه‌های تروریستی در خاک کشور، افزایش یافته است.

تاجیکستان که بیشترین نگرانی را در این خصوص دارد، چندین پایگاه نظامی در همکاری با روسیه در امتداد مرز خود با افغانستان ایجاد کرده است.

دکمه بازگشت به بالا