بی‌عدالتی و غصب زمین‌های اوزبیک‌تبارها؛ عبدالباقی عمری از صف طالبان جدا می‌شود

۸صبح، فاریاب: یک منبع محلی در فاریاب می‌گوید که مولوی عبدالباقی عمری، فرمانده محلی طالبان در این ولایت، با افراد تحت امرش از صف این گروه جدا می‌شود.

یک منبع معتبر به روزنامه ۸صبح گفت که مولوی عبدالباقی عمری، روز جمعه، ۲۱ دلو، در یک سخنرانی در میان باشنده‌گان شهر میمنه و افراد تحت امرش از آن‌چه که بی‌عدالتی در میان رهبری طالبان خوانده، گلایه کرده و هشدار به ترک این گروه داده است.

عمری دلیل کنار کشیدن از صف طالبان را بی‌عدالتی‌های موجود در رهبری طالبان و غصب زمین‌های اوزبیک‌تباران از سوی طالبان پشتون‌تبار عنوان کرده است.

او‌ همچنان هشدار داده است که اگر غصب زمین‌های اوزبیک‌ها و بازداشت‌های خودسرانه از سوی طالبان پشتون‌تبار در این ولایت متوقف نشود، در برابر آنان دست به سلاح خواهد برد.

طالبان در ولایت فاریاب در مورد ادعاهای این فرمانده‌شان چیزی نگفته‌اند.

عبدالباقی عمری در حالی رهبری طالبان را به بی‌عدالتی و غصب زمین‌های شهروندان غیرپشتون کشور متهم کرده که بربنیاد گزارش‌ها، ده‌ها جریب زمین و علف‌چر‌های باشنده‌گان ولایات سرپل، فاریاب، جوزجان و بلخ طی چند ماه اخیر از آنان گرفته شده و به کوچی‌ها واگذار شده است.

انشعاب و ترک صفوف طالبان از سوی فرمانده‌هان این گروه کم‌پیشینه نیست. پیش از این مولوی عبدالحمید در بدخشان و مولوی مهدی در سرپل از طالبان جدا شده و علیه این گروه به جنگ کرده بودند.

دکمه بازگشت به بالا